Yükleniyor...
Son Dakika
27.8.2018

Girişimci çift, kestane unundan yılda 1 milyon TL kazanıyor

Aydın’da yaşayan girişimci çift, araştırma yaparken İtalya’da gördükleri Kestane ununu Türkiye'ye uyarladı. Kestane dışında 12 çeşit meyve ve sebzeyi de un haline getirip satmaya başlayan karı-koca, yılda 1 milyon TL kazanıyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan Cansu ve Çağdaş Can Öztürk çiftinin hayatı, İtalya’da karşılaştıkları kestane unu sayesinde değişti. Türkiye'ye döndüklerinde Aydın'ın en önemli tarım ürünlerinden kestaneyi marka haline getirmeye karar veren çift, kendi fabrikalarında 13 farklı doğal meyve ve sebzenin ununu üretmeye başladı. Özel makinelerde kurutulup daha sonra öğütülerek un haline getirilen sebze ve meyveler gluten içermediği için büyük talep görüyor. 

 

4 yıldır bu işi yapan çift, üretim kapasitesini artırıp yurtdışına ihracat yapmayı hedefliyor. Çağdaş Can Öztürk, "Türkiye'nin kestane üretiminin üçte birini tek başına karşılamasına rağmen Aydın, bu ürün ile pek bir arada anılmıyordu. Bu kıymetli ürünü işleyip kendi markamızla satarak ilimize katma değer sağlamak istedik. Geçen yıl tesisimizde Aydın kestanesinden 30 ton un üretip sattık. Şu an 13 çeşit ürünümüz var. Her bir ürün çeşidinden yıllık üretim kapasitemiz 10 ton civarında." dedi.

 

Firmanın tanıtım işlerini yürüterek eşine destek olan Cansu Öztürk ise bilgileri verdi: "Ürünlerimiz fabrikada hijyenik havuzlarda temizlendikten sonra, işlenerek ardından kapalı sistem fırınlarda kurutulup değirmende hiçbir katkı maddesi eklenmeden un haline getiriliyor. Kestanenin yanında, baharat olarak kullanılabilen domates tozu, limon kabuğu tozu, portakal kabuğu tozu ıspanak tozu, kereviz tozu, pancar tozu, sarımsak tozu, soğan tozu, dibekte dövülmüş kırmızıbiber tozu ile kinoa unu, keçiboynuzu unu, nohut unu, Hindistan Cevizi unu, karabuğday unu, sarı ve kırmızı mercimek unu ile ürün çeşitliliğimizi arttırdık." Kaynak: Milliyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder