Yükleniyor...
Son Dakika
1.9.2018

Domatesin kabusuna dikkat

Tonlarca domatesin çöpe gitmesine neden olan domates güvesi diğer bir ifade ile ‘Tuta absoluta’ hastalığı üreticinin kâbusu oluyor.

Özel Haber

 

Domatesin kabusuna dikkat

2010 yılında tonlarca domatesin çöpe gitmesine neden olan domates güvesi diğer bir ifade ile ‘Tuta absoluta’ hastalığı üreticinin kâbusu oluyor.

Antalya, İzmir civarında görülen hastalıkla, süre gelen zirai mücadele yönetemleri etkili olmuyor. Üüreticiler zirai mücadele yerine tuzaklama ve tülleme yöntemini tercih ediyor. Ancak sıcakla birlikte hızla çoğalan zararlıların mahsule zarar vermesini engellemek adına uzmanlar yeni yöntemler denemek gerektiğini belirtiyor

 

Sıcaklıkta sorun büyüyor.

 

Domates zararlısı güve, sıcaklık ile daha etkin oluyor. Kimyasal yöntemlerle yok edilebilen zararlıda üretici kimyasal yolu tercih etmek istemiyor. Kimyasal kullanımı domateslerde ilaç kalıntısı sorununa neden oluyor. Bu yüzden tuzaklama ve tülleme yolu tercih ediliyor.

 

Ulusal Tarım'a açıklamalarda bulunan domates yetiştiricisi Hüseyin Şahin, etkin mücadele için mavi ışık yönteminin kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, "Bu zararlı 2010 yılında çok büyük zarara neden oldu. Üreticilerimiz dikkatli olsunlar. Sera yakınlarına mavi ışık tuzakları kurmalarını tavsiye ediyorum. Zararlı ile mücadele ciddiye alınmalı" değerlendirmesini yaptı.

 

Üretici Şahin, kimyasal yollarla mücadele edilmesinin de kalıcı sorunlara neden olduğunu söyledi. Şahin "Lütfen ilaç kullanmayalım. Domateslerde ilaç kalıntısı oluyor. Bu ihracatımızı olumsuz etkiler. Sorun bir iken iki yaparız. Ben doğal yöntenlerle bu zararlıyı yenebileceğimizi düşünüyorum" dedi.

 

Kalıntı Uyarısı

 

Görevli ziraat mühendislerinin haftada 2 kez üreticilere bilgi verdiğini aktaran Alp, şöyle dedi: “Rusya ihracat kapısını açmışken kalıntı sorunu ile karşılaşmak istemiyoruz. Bu konuda herkes uyarılıyor. Gereğini yapmayan üreticinin serası bile mühürlenebilir. Bunlara dikkat etmeliyiz. Mücadele için doğru yöntemler tercih edilmeli. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder