Yükleniyor...
Son Dakika
7.9.2018

Bir Saat Tespih Çeken, Telefonu Prizde Şarj Etmeyecek!

Ankaralı mucit Serkan Karakol, elektrik üreten tespih icat etti. Yaklaşık bir saat çekilen tespih, cep telefonunu ortalama yüzde 60 şarj edecek kadar elektrik üretiyor. Seri üretimi başlayan tespihin fiyatı 65 lira.

Bir bilgisayar firmasında teknisyen olarak çalışan Serkan Karakol, tespih tutkusunu icada dönüştürdü. Karakol'un icat ettiği tespihin boncuklarının her birinin içinde bir hareket sensörü var.Bu sensörler, hareket enerjisini içindeki indüksiyon bobini ve mıknatıs sayesinde elektrik enerjisine dönüştürüyor. Üretilen elektrik de tespih tanesinin içindeki mini kapasitörde depolanarak boncuk tanelerinin birbirine temas etmesiyle her bir boncuk üzerinden ve iletken olan boncuk ipi üzerinden tespih başlığına aktarılıyor. 

 

Başlığa aktarılan elektrikle, başlık boncuğunun içindeki 1300 mAh kapasiteli pil şarj oluyor. İçinde yüksek kaliteli pil hücresi olan imame de tesbihin bir saatlik kullanımıyla tam şarj olabiliyor. Tam dolu tespih, yaklaşık 40 dakikada içerisinde bir akıllı telefonu yüzde 60 şarj edebiliyor. 

 

Elektrik üreten tesbihin, görünüm olarak sıradan tespihlerden pek bir farkı yok. Ancak ortalamanın üzerinde bir büyüklüğe sahip. Tespih şimdilik iki çeşit malzemeden üretiliyor. Taş tespih olarak granit tozunun sıkıştırılıp yapıştırılmasıyla üretilmiş olanı, bildiğiniz doğal taştan yapılmış tespih izlenimi veriyor. Ayrıca kaliteli parlak sert plastikten üretilmiş olanı da elde duruşu ve ağırlığıyla iyi bir malzemeden yapılmış tespih hissi uyandırıyor.

 

GENİŞ BİR TESPİH KOLEKSİYONUM VAR


Mucit Serkal Karakol, neden böyle bir tespih yapma ihtiyacı duyduğunu şöyle açıklıyor: “Çocukluğumdan beri değişik tespih modelleri ilgimi çeker. Evde geniş bir tespih kolleksiyonum var. Bilişim sektöründe çalıştığım için de teknolojiyle sürekli iç içeyim. Ülkemizde tespih kullanımı yaygın olduğu için çoğu insanın sürekli olarak tespihle oynadığını görüyorum. Tespih kullanan insanları izlerseniz, ister bir amaca yönelik olsun isterse gelişi güzel kullanımda olsun, ellerindeki tespihler sürekli hareket halindedir. Hareket demek enerji demektir. 

 

TELEFON ŞARJI İÇİN PRİZ ARAMAYA SON


Elektrik üretmek için de tespih sallamaya yetecek kadar hareket yeterlidir. Sistem aynı hareket enerjisiyle çalışan otomatik kol saatlerine benziyor. Saatten tek farkı, saat kol hareketlerini kinetik enerjiye çeviriyor. Bu kinetik enerji saat kadranını çeviren dişlilere aktarılıyor. Tespihte ise hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Elektrik üreten tespihle de insanlar hem tespih kullanarak stres atacak, hem de bu alışkanlık sayesinde cep telefonlarını şarj etmek için priz aramak zorunda kalmayacaklar."

 

İlerleyen dönemlerde tespih imamesine kablosuz şarj çipi yerleştirmeyi amaçlayan Karakol, bu sayede tesbihi telefonla kablo bağlantısı olmadan şarj etmeyi amaçlıyor. Bu sayede elinizde tespih varsa bunu kullandığınız sürece cep telefonunuz kendiliğinden şarj olacak. Böylece şarjınız hiç bitmemiş olacak.

 

PATENT BAŞVURUSU YAPTI


Üretim için Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nde kalıp yapan amcasından destek alan Serkan Karakol ilk parti olarak ürettikleri 2 bin 500 tespihin bir haftada bittiğini söylüyor. İlk üretimlerini sert plastik alaşımlı malzemeden yaptıklarını, asıl yoğun seri üretimi ise granit karışımlı taş tespihle yapmaya hazırlandıklarını vurgulayan Karakol, yeni parti ürünü piyasaya sürmeden önce patent başvurularının da sonuçlanmasını bekliyor. 

 

FİYATI 65 LİRA, KIRSAL KESİMDEN BÜYÜK TALEP VAR


Serkan Karakol'un başlangıçta hobi olarak deneme amaçlı ürettiği tespihler, arkadaşları ve çevresindeki insanlar tarafından çok beğenildi. Bunun üzerine seri üretim kararı alan Karakol, ilk parti ürünü bir günde bitirdi ve ardından 3 katı daha ürün siparişi verdi. Elektrik üreten tespihleri satan tespihçiye özellikle kırsal kesimden ve dışarıda çalışan insanlardan çok yoğun talep geliyor. Ellerindeki ekonomik imkanların kısıtlı olması sebebiyle aşırı yoğun talebi karşılamakta zorlanan Karakol, patent başvurusu tamamlandıktan sonra yeni satışların geliriyle üretim atölyesini genişletmeyi, ürünü yurt içinde ve yurt dışında her tarafa ulaştırmayı hedefliyor. Satılanlan tespihlerin de fiyatı herkes tarafından alınabilmesi için 65 TL olarak belirlenmiş. 

 

NAMAZDA KULLANILABİLİR Mİ?


Ülkemizde yaygın olarak kullanılan tespihin elektrik üretebilmesi düşünce ve teknoloji olarak oldukça orijinal bir buluş. Ancak bu tespihin namaz kılarken de kullanılması beraberinde birçok tartışmayı da getirecek gibi görünüyor. Çünkü namaz kılarken çekilen tespihin aynı zamanda elektrik üretmesi akla, tespihatın dışında sağlanan faydanın öncelik kazanabilmesi şüphesini doğruyor. Elektrik üreten teespihin namazda kullanılması tartışması nereye giderse gitsin sonuçta bu tespihi ister sevap için çekin ister keyf için çekin o elektrik üretmeye devam edecek. Bu tespihin kullanımı yaygınlaştıkça bu tartışma da sürecek gibi görünüyor...

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder