Yükleniyor...
Son Dakika
12.9.2018

Arı ölümlerine çare: Yabani otlar

Tüm dünyada polen taşıyıcılar hızla yok olurken, Hollanda'da uygulanan basit bir yöntem arı nüfusunu korumanın aslında hiç de zor olmadığını gösterdi. Yeni inşa edilen bir tren istasyonunun çevresi çalılık, yabani ot ve çiçeklerle kaplandı ve oldukça etkileyici sonuçlar alındı.

Tüm dünyada bilim insanları bal arıları ve yaban arılarının hızla yok olduğu ve acil önlem alınması konusunda uyarılar yaparken Hollanda'nın başkenti Amsterdam’daki arı popülasyonu 2000 yılından bu yana yüzde 45 artış gösterdi. 2,3 milyon kişinin yaşadığı şehirde, kentlilerin gündelik yaşam alanlarındaki yabani ot ve çalılar korunuyor. Bunun yanında kentin dört bir yanına böcek otelleri yerleştiriliyor ve kamusal alanlarda kimyasal pestisit kullanımı yasak.

 

Şehrin ekoloji projesinden sorumlu sekiz çevreciden biri olan Geert Timmermans, besin zincirinin başlangıcında yer alan böcek ve arıların korunmasının önemini vurguluyor: “Böcek ve arıları korursanız, kuşları ve memelileri de korumuş olursunuz.”

 

BÖCEKLERE YAŞAM ALANI OLUŞTURULUYOR
Amsterdam belediye idari teşkilatı, şehirdeki ekosistemin koruma altına alınması için 38,5 milyon dolarlık bütçe ayırmış durumda. Sloterdijk tren istasyonunda başlatılan proje yetkililere ilham vermiş ve 4 yıl önce, kamusal yeşil alanların yarısına çalı, yabani ot ve çiçekler ekilmesi kararı alınmış. Yapılan her yeni parkta hem yerel bitkilerin hem de arı ve böceklere yaşam alanı oluşturacak bitki türlerinin kullanılması esas alınıyor. Hem kent sakinleri hem de şirketler pestisite alternatif doğal yöntemlerin kullanılması konusunda bilinçlendiriliyor.

 

DUVARLARA KUŞ YUVALARI AÇILIYOR
Müteahhitlere yeşil çatılar inşa ederek hem binaların ısıtma ve soğutma giderlerinin düşürülmesi hem de yaban hayatı koruyacak alan yaratmaları konusunda destek olunuyor. Kent sakinleri evlerinin önündeki kaldırımın 40 santimlik bir kısmının kaldırılmasını ve bu alana yerel, yabani bitkiler ekmeyi talep edebiliyorlar. Şehir planlamacıları da kentlilere hangi bitkileri ekebilecekleri konusunda ücretsiz danışmanlık veriyor. Şehrin dört bir yanındaki binaların duvarlarında kılıç kırlangıcı, yarasa ve diğer kuşların yuva olarak kullanmaları için açılmış yumruk büyüklüğünde delikler göze çarpıyor.

 

21 YENİ POLEN TAŞIYICI TESPİT EDİLDİ
2015 yılında yapılan bir araştırmada, şehirde şimdiye kadar görülmeyen 21 yeni polen taşıyıcı türün bulunduğu saptanmış. Hollanda genelinde bulunan arı türlerinin kaydı 1950 yılından beri tutuluyor. Şehir merkezinin 65 km güney batısındaki bir kasabada yaşayan ve hükümeti arı ölümlerinin önüne geçmek için yerel ve yabani bitkiler yetiştirilmesi konusunda uyaran Deborah Post’un Honey Highway (Bal Otoyolu) projesi şimdilerde tüm kente yayılmış durumda. 2015 yılında açılan yeni bir çevre yolunun ve tren istasyonlarının ardından şehirdeki diğer çevre yollarının ve tren yollarının kenarlarında da yerel ve yabani bitki türleri yetiştirilmeye başlanmış. Kaynak: Yesilist.com

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder