Yükleniyor...
Son Dakika
17.9.2018

İşte Hayvancılığı şahlandıracak öneriler

Hayvancılık Genel Müdürlüğü Eski Genel Müdürü Mustafa KAYHAN, hazırladığı rapor ile hayvancılığı şahlandıracak çözüm yöntemlerini sıraladı.

KAYHAN'ın detaylı raporunda, ithalatı bitirecek öneriler yer aldı. KAYHAN, önce bitkisel üretim altyapısının hazırlanması gerektiğine dikkat çekerek sonrada hayvancılık işletmelerinin faal hale getirilmesi ile hem maliyetin azalacağını hem de üretimin artacağını vurguladı.

 

52 sayfalık raporda hayvancılığın dünyada ve Türkiye’deki durumunu anlatan KAYHAN, hayvancılıkta yeni yatırım projelerinin nasıl olması gerektiği üzerinde durdu.

 

Eski Genel Müdürün, hazırlanacak projelerde dikkat edilmesi gereken noktalara ilişkin tespitlerinde,  “Kırsal alanlardan kentlere yaşanan göç dalgaları, parçalı ve çok sahipli arazi parsel yapısı, kıraç ve düşük verimli olma nedenleriyle atıl durumda kalan arazilerin hayvancılık işletmelerine tahsis edilmesi sağlanmalıdır. Bu vasıftaki özel mülkiyet arazileri tespit edilerek kamulaştırılmalı ve yasal mevzuat alt yapısı hazırlanarak mera vasıflı alanlar, ormandan açılma araziler ve hazine mülkiyetindeki atıl araziler birleştirilerek 1500 dekarlık tek parsellere dönüştürülmelidir.

 

Kurulacak her bir hayvancılık çiftliği için tek parselli çiftlik alanları oluşturulmalıdır. Arazi ıslah çalışmaları yapılmalı ve potansiyeline göre yer üstü veya yeraltı suyu kullanmak suretiyle işletmenin tarım alanını yeterli düzeyde sulayabilecek göletler inşa edilmeli, araziler yağmurlama sulama yatırımları ile optimal yem bitkisi üretimine elverişli hale getirilmelidir. Alan seçimlerinde özel mülkiyetli arazilerin atıl olması, çok parçalı olması ve kamu tasarrufundaki parsellere bitişik olması seçim kriterleri olarak belirlenmelidir. Hayvancılık işletmesi, yatırımına uygun olarak kendi girdisini mevcut tarım alanlarından sağlayacak, ucuz ve doğal şartlarda üretim fırsatı elde edilecektir.” Görüşlerine yer vermesi bilinen ama uygulanmayan noktalar olarak dikkat çekti.

 

Mustafa KAYHAN, raporu şu çarpıcı tespitleri ile bitirdi:

• “Atıl veya düşük verimli araziler toplulaştırılarak tek parsele dönüştürülecektir.

• Yeni kurulacak olan hayvancılık işletmeleri kendi yem girdilerini kendileri üretecektir.

• Damızlık hayvan ve yem maddelerinde dışa bağımlılık azalacaktır.

• İhtisas işletmeler ile üretim potansiyellerin planlanacaktır.

• Nitelikli istihdam sağlanacaktır.

• Model işletmeler ülke hayvancılığının besi ve damızlık ihtiyacını karşılayacaktır.

• Et ve süt üretiminde maliyetler azalacak ve üretim artacaktır.

• Ürün işleme ve pazarlama zinciri ile katma değer bölge illerinde kalacaktır.

• Bütüncül yaklaşım ve yönetişim ile rekabet gücü artacaktır.

• Hayvancılık sektöründeki çok aktörlü yapı tasfiye olacak yerine planlı üretim ve sözleşmeli tedarik sistemi modelleri

gelişecektir.

• Ticari işletmelerin atıkları bioenerji üretiminde potansiyel oluşturacaktır.”

 

TÜRKİYE HAYVANCILIK RAPORU'nun tamamı:

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Rıfat kavuneker
    21 Eylül 2018 Cuma

    Sayın müdürüm siz hiç sahaya inmemişsiniz sahada yerli hayvan bakıcısı YÖK onun için istihdama ve köçe faydalı olmaz kimse kendi işi olmasa hayvan bakıcılığı beratımda çalışmaz onun için küçük işletmeleri desteleyin damızlık diş hayvan kesimini önleyin ülkeyi beton yığını haline getirmeyin mevcutları değerlendirin hasahaya mutlaka inin


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder