Yükleniyor...
Son Dakika
25.9.2018

Meyve suyunda ihracat hamlesi

Türk meyve suyu üreticileri ihracata yüklenecek. Bu yılın ilk altı ayında geçen yıla göre ihracatta yüzde 35 büyüme yakalayan sektör, yılı 248 milyon doların üzerinde ihracatla geçirmeyi hedefliyor.

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı İlker Güney, yılın ilk altı aylık döneminde ihracat büyümesinim beklentileri  aştığını belirterek, “2017’nin ilk altı ayı içerisinde meyve suyu ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 35’in üzerinde bir büyümeyle 144.9 dolar olarak gerçekleşti. Bu doğrultuda, 2019 yılına çeyrek milyar doları aşan ihracata imza atmış olarak girmeyi öngörüyoruz” dedi.

 

Avrupa Meyve Suyu Birliği’nin 2017 tarihli raporuna göre, dünya genelinde bir önceki yılın meyve suyu tüketiminin yaklaşık 36 milyar litre düzeyinde gerçekleştiğini belirteren Güney, “Dünya meyve suyu pazarı, yaklaşık 11.5 milyar dolar. Türkiye’nin bu pazardan daha fazla pay almasını amaçlıyoruz. Sektörümüz yüzde 92.5 oranında ihracat fazlası sağlıyor” diye konuştu.

 

Güney, meyve suyunda en büyük ihracat pazarları arasında AB ülkeleri, ABD ve Uzakdoğu’nun yer aldığını kaydederek, şunları söyledi: “Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatta düşüş var. Ancak Afrika pazarının Türkiye meyve suyu ihracatı açısından önemi giderek artıyor. Yeni meyve türlerine, ihracat pazarlarına uygun ürünlere odaklanan endüstrimiz, bu avantajları değere dönüştürüyor. İlk zamanlarda en popüler ihraç ürünlerimiz, elma ve vişne meyve suları iken, nar ve çilek meyve suları eklendi.“

 

Tüketim rakamlarına da değinen Güney, “Eskiden kişi başı yıllık meyve suyu tüketimi yarım litrelerdeydi. Kademeli bir gelişim gösteren tüketim, 2016 yılı itibarıyla 8.7 litre seviyesine ulaştı. Yine de bu rakam dünya ortalamasının çok altında kalıyor” dedi. Ülkemizin yıllık 20 milyon ton düzeyinde olan meyve üretiminin, 1 milyon tonluk kısmı meyve suyu endüstrisince değerlendiriliyor. Güney, yaklaşık 1 milyon tarım emekçisine istihdam sağlandığını da dile getirerek, “Meyve söz konusu olduğunda tarımda istihdama da katkımız bulunuyor” dedi. Kaynak: Milliyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder