Yükleniyor...
Son Dakika
27.9.2018

Tarım Bakanı: Türkiye’nin et sorunu yok

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Türkiye'nin protein üretiminde sorun yok. Sadece bizim et tercihimiz farklı" derken, "Türkiye'nin et ile ilgili de problemi yok" diye belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, tarımdaki yapısal sorunları çözmek için gerekli adımları attıklarını belirterek, “Bunun için lütfen sabırlı olun. Biraz kredi verin. Genç bir tarım bakanıyım biraz krediyi hak ediyorum diye düşünüyorum. Türkiye'nin protein üretiminde sorun yok. Sadece bizim et tercihimiz farklı. Yani tavuk eti, kırmızı et ve balıketi toplamı Türkiye'nin ihtiyacından çok daha fazla. Türkiye 2023 hedefi olan balık ürünleri ihracatında 1 milyar doları geçmiş durumda. Bu tercihleri biraz içinde değiştirirsek aslında Türkiye'nin et ile ilgili de problemi yok" diye konuştu.

 

‘TARIMA ÇOK ÖNEM VERMEMİZ LAZIM’

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Eylül ayı meclis toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Dünyayı doyuran ülke, lider ülke olacak. O yüzden tarıma çok önem vermemiz lazım. Aşmamız gereken zorluk ise, bugün itibarıyla dünya nüfusu 7,5 milyar. 2050'de 9,1 milyar olacak. Şehirleşme bugün itibarıyla yüzde 55, 2050 itibarıyla bu oran da yükselecek. Bir yandan göç kaçınılmazken, diğer yandan gıda üretimini yüzde 50 artırmamız gerekiyor. Bu zor ev ödevini, teknoloji olmadan yapmak imkânsız gibi gözüküyor. Her yerde 4.0 gibi bir kavram var. Tarımda da 4.0'ı mutlaka kullanmamız lazım” dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir'de konuştu

 

"BUĞDAYLA İLGİLİ BİR PROBLEM YOK"


Bakanlık olarak hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumakla görevli olduklarını ve tüketiciyi enflasyona ezdirmemek için çalıştıklarını dile getiren Bakan Pakdemirli, “Türkiye'nin buğday ile ilgili bir problemi yok. Yakın zamanda buğday ile ilgili önemli bir artış bekliyoruz. Cuma günü de buğday fiyatları ile alakalı olumlu bir gelişme yaşanacak diye biliyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirlli Türkiye'nin et sorunu olmadığını iddia etti

 

"TÜRKİYE’NİN ET İLE İLGİLİ PROBLEMİ YOK"

Konuşmasında hayvancılık ve et tüketimine ilişkin de açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şunları dile getirdi: “Emin olun tarımda yapısal problemleri çözmemiz için gerekli adımları atıyoruz ama bunun için lütfen sabırlı olun. Biraz kredi verin. Genç bir tarım bakanıyım biraz krediyi hak ediyorum diye düşünüyorum. Biraz sabır. Türkiye'nin protein üretiminde sorun yok. Sadece bizim et tercihimiz farklı. Yani tavuk eti, kırmızı et ve balıketi toplamı Türkiye'nin ihtiyacından çok daha fazla. Türkiye 2023 hedefi olan balık ürünleri ihracatında 1 milyar doları geçmiş durumda. Bu tercihleri biraz içinde değiştirirsek aslında Türkiye'nin et ile ilgili de problemi yok.” Kaynak: Yusuf Yavuz / Odatv.com

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder