Yükleniyor...
Son Dakika
2.10.2018

Kadın çiftçilerin eğitimine BM desteği

Kadın çiftçi ve üreticilerin, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri güçlendiriliyor. Çiftçilere yönelik yeni danışmanlık hizmetleri oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler desteğiyle çalıştay düzenlenecek.

BM (Birleşmiş Milletler) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında geliştirilen Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi, belirlenen pilot illerde devam ediyor. Projenin son ayağı Eskişehir oldu. 2 ve 3 Ekim 2018’de Eskişehir’de gerçekleşecek olan proje başlangıç çalıştayında, FAO uzmanları ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarımsal yayım  ağlarını geliştirme faaliyetlerine odaklanacak.

 

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi’nin Eskişehir’deki faaliyetleri için, 02 ve 03 Ekim  tarihlerinde bir çalıştay düzenlendi.02 Ekim'de başlayacak çalıştayda, FAO program sorumluları ve uzmanları, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, sivil toplum ve üniversitelerden akademisyenler, tarımsal  yayın ve danışmanlıkta yeni yaklaşımlar üzerine görüş alışverişinde bulunacak.

 

Çalıştayın açılışında,Tarım ve Orman Bakanlığı Eskişehir İl Müdürü Erkan Alkan, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı  İsa Sertkaya, FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi  Viorel Gutu ve Eskişehir Valisi Özdemir  Çakacak konuşacak. Proje,  tarımsal yayım hizmetlerini güçlendirmek ve kadın merkezli yayım faaliyetleri de dahil olmak üzere, çiftçilere yönelik yeni danışmanlık hizmetleri  oluşturmak amacıyla düzenlendi. 

 

Tarımsal yayım faaliyetlerine yönelik ulusal bir stratejinin geliştirilmesine dair öneriler geliştirilmesi de, projenin içeriğinde yer alıyor. Üretici-çiftçilerin ve kırsal toplumların güncel ihtiyaçlarına cevap veren danışmanlık desteklerinin geliştirilmesini hedefleyen Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi, hedefe ulaşmak için katılımcı bilgi yayım yaklaşımını güçlendirme ve il düzeyindeki yayım personelinin güncel yöntemleri uygulama kapasitesini geliştirme faaliyetlerine  odaklanıyor. 

 

Proje kapsamındaki bir diğer faaliyet de, kadın çiftçilere yönelik tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerini güçlendirmek için,  kadın merkezli yayımı odak alan bir pilot model ortaya çıkarmak. Böylece kalıcı yayım ağları oluşturarak, ülke çapındaki tarımsal bilgi sistemi güçlendirilecek ve tarımsal yayıma ilişkin ulusal bir strateji belirlenmesine katkı sağlanacak.Eskişehir Modernity Hotel’de (Yenibağlar Mahallesi, İsmet İnönü 1 Caddesi, Güzide Sokak No:1, Tepebaşı, Eskişehir )yapılacak olan çalıştaya,FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi ve Türkiye Temsilciliği,basın ve yayın mensuplarını da davet etti ve katılımdan memnuniyet duyacaklarını açıkladı.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder