Yükleniyor...
Son Dakika
5.10.2018

Dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye'de artıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Küresel Gıda Fiyatları Endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 düşüş kaydederken, geçen yılın aynı dönemine ise yüzde 7.4 geriledi. Türkiye'de ise dolar kurundaki artış ve ekonomik kriz sebebiyle tüm gıda ve tarım ürünü fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı.

FAO Hububat Fiyat Endeksi, ABD'deki yüksek mahsul beklentilerinin ihracat fiyatlarını düşürdüğü beklentisiyle mısırın önderliğinde yüzde 2,8 düştü. Uluslararası pirinç ve buğday fiyatları da ay boyunca düştü. FAO Bitkisel Yağlar Fiyatları Endeksi, sekizinci ayında düşüş trendini sürdürerek yüzde 2,3'lük gerileme sonucu 3 yılın en düşük seviyesini gördü. Palm yağı fiyatlarında keskin düşüş gözlendi.

 

FAO Süt Ürünleri Endeksi, Eylül ayında gerilemeye devam ederek yüzde 2,4 düşerken, azaldı. Et Fiyatları Endeksi de Ağusts ayında revize edilen değerinin altında seyretti. FAO Şeker Fiyat Endeksi geçen aya göre yüzde 2,6 artarken, Eylül 2017 seviyesinin ise yüzde 21 altında seyrediyor. FAO'nun Tahıl Arz ve Talep Raporu'na göre bu yılki küresel tahıl üretimine ilişkin tahminler, 2017'nin en yüksek seviyesinin yüzde 2,4 altında olmak üzere 2 milyar 591 milyon ton seviyesinde.

 

Avustralya ve Kanada'da azalan yağışların buğday verimini düşürmesi beklenirken, Cezayir ve Rusya Federasyonu'ndaki yüksek verimin söz konusu düşüleri dengeleyeceği tahmin ediliyor. ABD mısır üretiminde ikinci en yüksek seviyeye ulaşırken Rusya'da aşağı yönlü revizyon yaşanması söz konusu üründe de dengelenmenin sağlanacağı şeklinde yorumlanıyor. Rapora göre küresel pirinç üretiminin yüzde 1,3 oranında artması bekleniyor. 

 

GIDA FİYATLARI DÜNYADA DÜŞÜYOR, TÜRKİYE'DE ARTIYOR
Öte yandan Türkiye'de ise gıda fiyatları yükseliş trendinde. TÜİK eylül ayı enflasyon verilerine göre gıda enflasyonu aylık bazda yüzde 6,4 yükselirken, yıllık bazda yüzde 27,7 seviyesini gördü.  Mevcut veriler ışığında Türkiye'de gıda fiyatları küresel gıda fiyatlarının yüzde 35 üzerinde artıyor. Kaynak: Bloomberg HT

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder