Yükleniyor...
Son Dakika
7.10.2018

250 bin ton ekmeklik buğday ithalatı yapılacak

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, "“250 bin ton ekmeklik kaliteli buğdayın ithalini gerçekleştirmek için ihalelerimizi tamamladık" açıklamasını yaptı.

Karadeniz Un Sanayicileri Derneğinin (KUSAD) ev sahipliğinde Samsun'da gerçekleştirilen sektör toplantısına katılan Toprak Mahsulleri Ofisi  (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, ekmeklik buğday ithalatı yapacaklarını bunun içinde hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti.

 

Genel Müdür Güldal, toplantının açılış konuşmasında 2018 yılının hububat üretimi bakımdan problemli geçtiğine vurgu yaparak "TMO olarak çeşitli alımlar yaptık ve stoklarımızı takviye ettik, ağustos ayından itibaren de stoklarımızı açtık. Dünya hububat üretiminde de ciddi sıkıntılar yaşandı. Buğday üretimi 42 milyon ton azalarak 716 milyon tona, arpa üretimi 6 milyon ton azalarak 140 milyon tona düşerken mısır üretimi ise 19 milyon tonun üzerine çıkarak 1,07 milyar tona yükseldi.” dedi.

 

Buğday ithalatı hazırlığı "tamam"


Konuşmasında tarımın ülkemiz için önemli olduğunu belirten GÜLDAL “250 bin ton ekmeklik kaliteli buğdayın ithalini gerçekleştirmek için ihalelerimizi tamamladık. Bu takviye süreci, ihtiyaç olduğu sürece devam edecektir. Yaşanan fiyat artışları hububat üreticilerimizi tereddüde düşürmüştü. Bu tespitin ardından Bakanlığımız 2019 yılı hububat primlerini 5 kuruştan 10 kuruşa çıkardı. Gübre satışlarında yüzde 15'lik bir indirim söz konusu oldu. Yine mazot, gübre desteklerinin bir kez daha ele alınarak 2019 yılı Ekim döneminde yeniden hesaplanması ve üretici lehine bir yansıması olması neticesinde bir çalışma yapıldı. TMO olarak 2019 yılında da hububat üreticilerini mutlu edecek bir fiyatla alım yapma teşebbüsünde bulunacağımızı da ifade ediyorum" dedi. Genel Müdür, sektör temsilcilerine gelecek yıllarda sözleşmeli ekime başlanması tavsiyesinde bulundu.


Sektör temsilcilerini bir araya getiren toplantıya Samsun Valisi Osman KAYMAK, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya YILMAZ ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat SOĞUK'un yanı sıra sivil toplum kuruluş temsilcileri, akademisyenler ve un sanayicileri katıldı.

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder