Yükleniyor...
Son Dakika
12.10.2018

Tohumunu verdiğimiz mercimekte Kanada'ya bağımlı hale geldik

Mercimeğin anavatanı Türkiye, yanlış tarım politikaları sebebiyle 1970'lerde tohumunu verdiği Kanada'ya bağımlı duruma düştü. Kanada, Türkiye'den götürdüğü tohumlarla 40 yılda dünya mercimek talebinin yüzde 70'ini karşılar hale geldi. Bu ülkeden yılda yaklaşık 300 bin ton mercimek ithal ediyoruz. Üstelik, Kanada'nın GDO'lu ve kanserojen mercimeği, bazı marketlerde yerli ürün etiketiyle satılıyor.

 

Türkiye’nin 2002’de 500 bin ton olan kırmızı mercimek üretimi 2017’de 370 bin tona geriledi. 65 bin ton olan yeşil mercimek üretimi ise 30 bin ton seviyesine indi. Bu yılki rekoltenin ise 38 bin ton olması bekleniyor. TMO, yeşil mercimek alım fiyatını ise desteklerle birlikte ton başına 3 790 TL olarak belirledi. 

 

Dünyanın en büyük mercimek üreticisi konumunda olan Kanada, 1970’li yıllarda tohumlarını Türkiye’den götürüp geliştirdiği bu üründe ihracatta da lider. Üretimde Kanada’yı Hindistan ve Türkiye izliyor. 2016’da 3.2 milyon ton mercimek üreten Kanada, aynı yıl 365 bin ton rekolte elde eden Türkiye’nin 10 katına yakın ürün hasat etti. Genetik çalışmalarla soğuk iklime uygun hale getirilen mercimeğin yüzde 95’i Batı Kanada’da yer alan Saskatchewan eyaletinde üretiliyor. 

 

KANADA'NIN KANSEROJEN MERCİMEĞİNİ YERLİ ETİKETİYLE SATIYORLAR
Türkiye son 5 yıldır Hindistan’dan sonra Kanada’nın en büyük mercimek alıcısı konumunda. Bu ülkeden yılda yaklaşık 300 bin ton mercimek ithal ediyoruz. Kanada'nın soğuk iklimine uydurmak için mercimeğin genetiğini değiştirdiği ve kurutma işlemi sırasında yoğun kimyasal kullandığı belirtiliyor. Mardin Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter şu uyarıyı yapıyor: "Kanada'nın mercimeği uzmanların deyimiyle hibritlidir. Bizim mercimeğimiz Cenab-ı Allah'ın güneşiyle kuruyor, vitamini alıyor, 10 yıl kalsa da bozulmuyor. Kanada ise soğuk olduğu için mercimek az olgunlaşıyor, kurumuyor. Kuruması için, bitkiye kanserojen bir ilaç atıyorlar. Ve ne yazık ki bu mercimekler ülkemize geliyor ve bazı açıkgözler yerli ürün adı altında satıyorlar. Milli ekonomimiz darbe yiyor, tarımımız hak ettiği üretimi veremiyor. Çiftçilerimiz büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bundan sadece birkaç ithalatçı kazançlı çıkıyor."

 

KALİFORNİYA'DA YASAKLANAN GLYPHOSANTE İLACIYLA KURUTULUYOR
Kanada'da üretilen mercimek hava soğuk olduğu için glyphosate isimli kimyasal ilaç ile kurutulduktan sonra hasat ediliyor. Kenserojen olduğu ispat edilen bir ilacın kullanımı ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yasaklandı. Türkiye'ye ise glyphosate ile kurutulan ithal mercimekler rahatlıkla giriyor.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder