Yükleniyor...
Son Dakika
13.10.2018

Süt üretimi Ağustos'ta düştü

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi verilerini açıkladı. Bir önceki aya göre sektörde üretim yüzde 2,6 düşerken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı.

Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 düşerken, geçen yılın aynı ayına yüzde 11,3 artarak 840 bin 578 tona ulaştı. Çiftliklerden toplanan krema ise hem aylık hem de yıllık bazda düştü. Bir önceki aya göre yüzde 18 düşen krema, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 47.5 azalarak bin 368 ton olarak gerçekleşti.

 

Bu dönemde ticari süt işletmeleri tarafından gerçekleştirilen içme sütü üretimi yüzde 16,8 artışla 129 bin 241 tona yükseldi. Aynı dönemde inek peyniri üretimi yüzde 7,2 artarak 60 bin 749 tona çıktı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri üretimi ise yüzde 17,5 artışla 2 bin 933 tona ulaştı.

 

Yoğurt üretimi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 9,3 azalırken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,7 azaldı ve 107 bin 431 tona geriledi. Bu dönemde ayran üretimi de yüzde 6 düşüşle 66 bin 378 tona indi. Ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,3 ve protein oranı ortalama yüzde 3,1 olarak tespit edildi.

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1,5 arttı. Ağustosta, takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 13,3 artış gösterdi. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder