Yükleniyor...
Son Dakika
15.10.2018

Sebze meyveye 'cep'ten takip

Artık pazarda satılan sebze-meyvenin de bir künyesi olacak. Künyedeki karekodu cep telefonuna okutan vatandaş, ürünün fiyatının hangi aşamada nasıl arttığını görecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürün künyesi kapsamında geliştirilen “Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil” uygulamasıyla vatandaşın, satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin üretim tarihi, yeri, alış ve satış fiyatı gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini belirterek, “Bu şekilde fahiş fiyat artışı varsa tespit edebilecek, vatanda kendi denetimini kendisi yapacak” dedi.

 

Pekcan, sebze ve meyve ticaretinde bildirim modelinin hayata geçtiğini, bu modelin uygulanmasını sağlayan Hal Kayıt Sistemi’yle sebze ve meyvede güncel veri tabanının oluşturulmasının amaçlandığını bildirdi. Pekcan, bu kapsamda oluşturulan ürün künyesini şöyle anlattı:

 

“Künyelerde malın üretim ya da ithal tarihi, üreticinin adı soyadı, ticaret unvanı, malın miktarı, üretim yeri ya da gümrük kapısı, üretim şekli (iyi tarım, organik, geleneksel) malın alış fiyatı ve işletme adı gibi bilgiler yer alıyor. Malların toptan ve perakende satışında bulundurulması gereken bu künyeler, sebze ve meyveler için adeta bir kimlik. Künye numaralarının sorgulanmasıyla sebze ve meyvelere ilişkin perakendecinin alış fiyatı dahil her aşamada oluşan fiyat bilgilerine de ulaşabilmesi mümkün olacak.”

 

Karekod pazarda!
Tüketiciler tarafından sorgulama işleminin “www.hal.gov.tr” web adresi üzerinden ya da “444 0 425” numaralı HKS Çağrı Merkezi aracılığıyla yapılabildiğine işaret eden Pekcan, ayrıca, “HKS Mobil” uygulamasının tüketicilerin kullanımına sunulduğunu, böylece ürün künyelerinde yer alan karekodların sorgulanmasına imkan tanındığını anlattı. Pekcan marketlerde kullanılmaya başlanan ürün künyesi ve mobil uygulama sisteminin başta pazar yerleri olmak üzere tüm perakende satış noktalarında yaygınlaştıracaklarını bildirdi. Kaynak: Milliyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder