Yükleniyor...
Son Dakika
17.10.2018

Mısırın dönüşümü

İnsanoğlu, tarımın başlangıcından bu yana çok sayıda bitkiyi ihtiyaçlarına göre şekillendirdi ve dönüştürdü. En fazla değişikliği uğrayan bitkilerden biri de mısır. Doğada vahşi atalarından günümüze gelene kadar mısır çok sayıda müdahaleye ve genetik işleme tabi tutuldu.

www.uliwestphal.de isimli internet sitesinde insanlar tarafından değişikliğe uğratılan başta mısır olmak üzere tarım bitkileri hakkında yapılan haber şöyle: "Günümüzün evcilleştirilmiş bitkilerini, üreme ve yapay seleksiyon yoluyla vahşi atalarından geliştirdik. Ancak, tarımın sanayileşmesinden beri odak noktamız yalnızca modern, yüksek verimli, sağlam, iyi görününen, tekdüze ve tahmin edilebilir çeşitlere kaydı. Bu değişiklik, geleneksel mahsul çeşitlerinin yer değiştirmesine yol açmıştı. 

 

Son 50 yılda insanlar tarafından geliştirilen tüm çeşitlerin büyük bir bölümünün vahşi ataları doğada tükendi. Onlarla birlikte sadece genetik çeşitliliği değil, aynı zamanda yaşayan kültürel ve mutfak mirasını da kaybediyoruz. Yine de, bu bitkilerin genetik plastisitesi ve adaptasyonu, küresel gelecekteki gıda tedarikimizin sürdürülebilirliği ve güvenliği için kritik öneme sahip.

 

Zea mays adı verilen çalışma için Tucson, Arizona ve Texcoco, Meksika'daki tohum bankalarıyla işbirliği yaptım, yerlerini ziyaret ettim ve yüzlerce örneği belgeledim. Yerli Tohumlar / SEARCH koleksiyonu, Güney Amerika ve Kuzey Meksika'daki çeşitlere odaklanırken, CIMMYT'nin koleksiyonu (aşağıdaki resim), dünyanın dört bir yanından alınan mısır örneklerini içerir.

 

İnsanlar tarafından binlerce yıl süren seçim, parçalanmayan kulaklar, daha fazla çekirdek, daha büyük koçan, daha fazla çekirdek sırası ve daha büyük bir yenilebilirlik de dahil olmak üzere mısırda dramatik değişiklikler meydana getirdi. Her bölge kendi şekillerini, renklerini, lezzetlerini, mutfak ve kültürel kullanımlarını geliştirdi. "

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder