Yükleniyor...
Son Dakika
18.10.2018

Gıda krizinin çözümü için küçük ölçekli çiftlikler desteklenmeli

Uzmanlar gelecekte açlıkla savaşılabilmesi ve küresel gıda arzının sürdürülebilmesi için küçük ve orta boyutta çiftliklerin desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar, 2050’de dünya nüfusunun beslenebilmesi ve açlık yaşanmaması için mevcut gıda arzının %70 oranında artırılması gerektiğini belirtiyor. Ancak üretilen gıda miktarındaki artış sürdürülebilirliğin sağlanması için yeterli değil. Elde edilen yeni bulgulara göre küresel gıda arzının %70’i küçük ve orta ölçekli çiftliklerden geliyor. Ancak güncel Avrupa Birliği verileri, tarım desteklerinin %80’inin ve araştırma bütçesinin %90’ının konvansiyonel endüstriyel tarıma ayrıldığını gösteriyor.

 

Küçük ve orta ölçekli çiftliklere kaynak aktarılmalı
Uluslararası Uygulamalı Sistemler Analiz Enstitüsü (IIASA), The Lancet Planetary Health dergisinin ilk sayısında yayınladıkları makalede küresel besin üretimi konusunda büyük çaplı bir endüstri anketine yer verdi. Makalenin yazarlarından Mario Herrero, dünyanın artan gıda talebini karşılamak için devasa tarımsal sistemlere yöneldiğini, küresel gıda arzının miktar ve kalitesinin sürdürülebilmesi için düşük ve orta gelirli ülkelerde küçük ve orta ölçekli çiftliklere daha fazla yatırım yapılması gerektiğini ifade etti.

 

Araştırmada küçük, orta ve büyük ölçekli çiftliklerin küresel gıda arzına katkısı yanında, bunların 41 bitkisel, 7 hayvansal ürün ve 14 balık grubu yoluyla ne kadar kalsiyum, folat, protein, demir, B12 ve A vitaminleri ile çinko ürettikleri incelendi. Araştırmanın bulguları şu şekilde sıralandı:

 

Tahıl, meyve, kök sebze ve hayvansal ürünleri içeren temel gıda gruplarının %51-77’si küçük ve orta ölçekli çiftliklerde üretiliyor.
Kuzey ve Güney Amerika’da tarımsal üretimin büyük bölümü 50 hektardan büyük araziye sahip büyük ölçekli çiftliklerde yapılıyor.
Avustralya ve Yeni Zelanda’da tahıl, hayvansal ürün ve meyvelerin %75-100’ü yerel çiftliklerde üretiliyor.
Sahra altı Afrika, Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Çin’de gıda maddelerinin %75’i, 20 hektardan küçük araziye sahip küçük çiftliklerden kaynaklanıyor.
Küçük ve orta ölçekli çiftliklerin tarımsal çeşitliliği daha fazla, bu nedenle büyük ölçekli çiftliklere göre daha fazla besin öğesi üretiyorlar.

 

Miktar kadar kaliteye de önem vermek gerekiyor

Mario Herrero şunları söyledi: “Küçük ve orta ölçekli çiftlikler küresel anlamda gıdanın yarısından fazlasını üretiyor. Bunlar gıda ve besin öğelerinin büyük bölümünü karşıladıkları düşük gelirli ülkeler için özellikle önem taşıyor. Diğer yandan büyük ölçekli çiftlikler ürün açısından daha az çeşitliliğe sahip, ancak devasa boyutları sayesinde dünyanın ihtiyaç duyan bölgelerine ulaştırılabilecek, ticari değere sahip üretim fazlası veriyorlar.

 

Artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak ve açlık riskini ortadan kaldıracak sürdürülebilir bir gıda sistemi demek, miktar kadar kaliteye de odaklanmamız anlamına gelir. Bu nedenle, sürdürülebilir ve besleyici gıda üretimi için küçük ve orta ölçekli çiftlikler ile daha fazla çeşitlilik arz eden tarımı korumalı ve desteklemeliyiz.” Kaynak: Gıda Hattı

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder