Yükleniyor...
Son Dakika
20.10.2018

Kıyı balıkçılarının talebi 24 metre

Denizlerden daha fazla verim almak için uygulanan yasakların en önemlisi, büyük balıkçı teknelerinin 24 metreden daha derine ağ atma zorunluluğu. 24 metreden daha derine ağlarını atması gereken gırgır balıkçılarının sınırlamayı 18 metreye çekmek için harekete geçtiğini öğrenen kıyı balıkçıları ile bilim insanları, Tarım ve Orman Bakanlığı’na mektup yazdı.

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Ramazan Özkaya, gelecek nesillerin balık yemesi için av yasağının 24 metre kalmasının önemine değindi. 20 bin teknede 40 bin balıkçının bağlı olduğu birliğin böyle düşündüğünü belirten Özkaya,  “24 metre derinlik sınırlaması ile 13 santimetre olan istavrit avı boy yasağının 11 santimetreye düşürülmek istendiğini öğrendik. Büyük gırgır teknelerinin bu isteğinin yerine getirilmesi denizlerimiz için felaket olur. Türk balıkçı filosunun yüzde 90’ını oluşturan küçük ölçekli balıkçılar olumsuz etkilenir. Av gücü yüksek teknelerin kıyıya yönelmesi denizlerimizi bitirir. Gelişmiş ülkelerde 50 metre olan gırgır avcılığı derinlik yasağının, 24 metreden 18 metreye düşürülmesi balıkçılığımızın sürdürülebilirliğini tehlikeye atar.” Kaynak: Milliyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder