Yükleniyor...
Son Dakika
22.10.2018

Fıstıkta damla sulama sistemi

Daha önce geleneksel yöntemlerle yapılan fıstıkçılıkta, verimi artıracak damla sistemi ilk kez Siirt’te uygulanmaya başlandı.

Siirt’te süs bitkisi üretim serasını gezen İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan, son dönemde üretimi artırılan Siirt fıstığında yapılmaya başlanan sağlıklı budama ve damlama sulama sayesinde verimin arttırılacağını kaydetti. Demirhan, Siirt’in fıstıkçılıkta bölgenin parlayan yıldızı olduğunu belirterek, "Siirt marka olan bir kentimiz. Gaziantep ve Şanlıurfa’dan sonra ilimizde 300 bin dekar alanda fıstık üretimi yapılıyor. Biz bunu 400 bin dekar alanlara çıkarmaya çalışıyoruz, bununla yetinmiyoruz amacımızı 300 bin hektarda açabildiğimiz kadar sulamaya açacağız. 

 

Bu yıl fıstıkta beklediğimizi bulamadık, ama önümüzdeki yıl rekolteyi 30 bin tona, hatta yapacağımız çalışmalarla bunu 40 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Siirt fıstığında daha önce yanlış yöntemlerle üretim yapılıyordu. Suyun fıstığa zararlı olacağı inanışı hakimdi. Ancak yapılan ve uygulanan yöntemlerle suyun fıstığa zarar vermediği ortaya çıktı. Biz de sulama sistemine geçerek verimi artırmayı amaçlıyoruz" dedi.

Kaynak: Milliyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder