Yükleniyor...
Son Dakika
6.8.2015

Sırık Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domates, geniş kullanım alanı olan lezzetli sebzelerden biridir. Üretim bakımından sırık domates ve yer domatesi olarak iki grupta toplanabilir. Bahçe de ya da dilerseniz saksıda bile yetiştirilmesi mümkündür. Eğer siz de sırık domates yetiştirmek isterseniz, işte size dikkat etmeniz gerekenler...

Eğer yetiştirme işi için saksı seçerseniz, yeterince derin olmasına özen gösterin. Saksıya ekim için Mart ayı uygunken, tarlaya ekim için Mayıs ayı seçimi yerinde olacaktır. Nerede olursa olsun, domates fidelerinin güneş görmesi çok önemlidir. Güneş gören fidelerin gelişmesi de daha çabuk olacaktır. Toprağının da soğuk olmamasına özen gösterin; çünkü bu çimlenmeyi yavaşlatır.

Toprağınızın da mineraller bakımından zengin olması gerekir. Bunun için doğal bir çözüm olarak yumurta kabuklarını ve aspirinleri kulanabilirsiniz. Sırık domates fidelerinizi ekerken, hazırlamış olduğunuz toprağın içine birkaç yumurta kabuğu ve aspirin atabilirsiniz. Böylece domates fidelerinizin kalsiyum ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Ayrıca, fidelerin bağışıklık sistemini geliştirmiş olacaksınız.

Sırık domates yetiştirmede sulama da oldukça önemlidir. Sırık domatesler bol su ister. Bu sebeple, haftada birkaç gün sulamayı ihmal etmeyin. Hasat döneminde ise sulamayı azaltabilirsiniz.

Domatesin fidesinde çiçek açmayan bazı kısımlar bulunur. Bunları fideden ayırmalısınız. Kesmek yerine elinizle koparmayı tercih edin. Çok zor olmayacaktır. Haftada bir çiçek açmayan bu kısımlara bakarak, temizleyin. Aksi takdirde bu kısımlar, topraktaki besinleri emerek, diğer domateslerin yetişmesine engel olacaklardır.

Domatesi ektiğiniz yerin yanında, patates, dereotu ya da fasulye olmamasına da özen gösterin.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder