Yükleniyor...
Son Dakika
25.10.2018

MHP'li vekiller, Ferrero'yu Rekabet Kurulu'na şikayet etti

MHP Ordu Milletvekili Cemel Enginyurt, bünyesinde Nutella'yı da bulunduran Ferrero Gıda'yı Rekabet Kuruluna şikayet etti. Geçtiğimiz yıllarda Oltan Gıda'yı satın alan İtalyan şirketi Ferrero, Türk fındık piyasasının yüzde 70'ini elinde bulunduruyor.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ferrero Fındık İthalat, İhracat ve Ticaret AŞ'yi, MHP Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül ile Rekabet Kuruluna şikayet ettiklerini belirterek, "2018-2019 sezonu itibarıyla fındık ihracatının yüzde 60'ını bu firma yapmış, bu da şu anlama geliyor fındık piyasasının yüzde 70'i Ferrero'nun elinde. Tek alıcı ve tek satıcı Ferrero. Ferrero istediği şekilde fiyat belirliyor, istediği şekilde ürünü pazarlıyor." dedi.

 

Enginyurt, Bülbül ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, fındık fiyatları ve üreticisinin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ferrero Fındık İthalat, İhracat ve Ticaret AŞ firmasını Bülbül ile Rekabet Kuruluna bugün şikayet ettiklerini bildiren Enginyurt, "2018-2019 sezonu itibarıyla fındık ihracatının yüzde 60'ını bu firma yapmış, bu da şu anlama geliyor fındık piyasasının yüzde 70'i Ferrero'nun elinde. Tek alıcı ve tek satıcı Ferrero. Ferrero istediği şekilde fiyat belirliyor, istediği şekilde ürünü pazarlıyor. Türkiye'den ucuza aldığı fındıkları ihracat iadesi almak şartıyla İtalya'ya götürüyor, bir de yetmezmiş gibi bu ürünü çikolata üretiminde kullanacağı için bir de yüzde 12 indirim alıyor. Her taraftan kazanan Ferrero, bütünüyle kaybeden fındık üreticisi." diye konuştu.

 

Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) bu yıl fındık piyasasına girmediğini ifade eden Enginyurt, "bu durumun adı geçen firmayı piyasada tekel haline getirdiğini, geçen yıl 3,1 dolar olan fındık fiyatının, bu sene 2 dolar bile etmemesinin sorumlularının hükümet, TMO ve Ferrero olduğunu." öne sürdü.

 

Söz konusu firmanın piyasaya girmek isteyen firmalara, ürünü daha düşük fiyatla vererek monopol oluşturduğunu, tekelci anlayışı kabul etmediklerini vurgulayan Enginyurt, bu konuda geçen yıl Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin yaptığı başvuruyu "TMO piyasaya müdahale ettiği için" reddeden Rekabet Kurulu'nun bu yıl Ofis müdahalesi olmadığı için olumlu bir karar vermesini beklediklerini kaydetti. Kaynak: Dünya Gazetesi

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder