Yükleniyor...
Son Dakika
25.10.2018

Tarım Bakanı: 140 milyon lira hibe sağlıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, IPARD-II 3. çağrı kapsamında 4. grubun değerlendirildiğini ve 226 projenin onaylandığını belirterek, "Bu projelere 140 milyon lira hibe sağlıyoruz. Hibeler sayesinde kırsalda 300 milyon liralık yatırım yapılacak." dedi

Bakan Dr. Pakdemirli, "Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD)" kapsamında Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) kullandırılan desteklerin 3. çağrı sonuçlarının açıklanması dolayısıyla TKDK'de düzenlenen toplantıya katıldı.

 

Dr. Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, ülkeye katma değer sağlayan girişimcilerin yanında olduklarını, TKDK aracılığıyla 42 ilde AB hibelerini IPARD kapsamında yatırımcılarla buluşturduklarını söyledi.

 

TKDK'nin 16 farklı alt sektörde yatırımları desteklemeye devam ettiğini anımsatan Dr. Pakdemirli, yatırımlara yüzde 40 ve yüzde 70 arasında hibe sağlandığını bildirdi.

 

"7 bin yeni istihdam oluşmasını hedefliyoruz"

 

Son 7 yılda toplam 13 bin 945 projeye 3,6 milyar lira hibe desteği sağlandığına işaret eden Dr. Pakdemirli, "Bu hibeler sayesinde, kırsalda 9 milyar liralık yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu." diye konuştu.

Dr. Pakdemirli, IPARD-II 3. çağrı kapsamında 4. grubun değerlendirildiğini ve 226 projenin onaylandığını vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Bu projelere 140 milyon lira hibe sağlıyoruz. Bu hibeler sayesinde, kırsalda 300 milyon liralık yatırım yapılacak. Böylece IPARD-II 3. çağrı kapsamında bugün açıkladığımız 4. grupla birlikte son iki ayda destek kapsamına alınan proje sayısı 2 bin 132'ye, sağlanacak hibe miktarı 655 milyon liraya, bu hibelerle oluşacak yatırım miktarı yaklaşık 1,3 milyar liraya ulaşmıştır. Destek sağladığımız bu tesislerde 7 bin yeni istihdam oluşmasını hedefliyoruz."

 

"Hibe oranlarını artırmayı planlıyoruz"

 

IPARD Programı kapsamında yüzde 40 olan hayvancılık yatırımlarında hibe oranlarını artırmayı planladıklarına dikkati çeken Dr. Pakdemirli, bu kapsamda Avrupa Komisyonu ile görüşmelerin başladığını dile getirdi. Pakdemirli yatırımlarda makine ekipman alımlarında olası fiyat dalgalanmalarının yatırımcıya etkilerini en aza indirmek için yeni düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını da söyledi.

Küçük ölçekli yatırımcılara ücretsiz proje hazırlama imkânı getirdiklerini hatırlatan Dr. Pakdemirli, şunları kaydetti: 

"Küçük ölçekli yatırımlarda bürokrasiyi azaltıyoruz. Uygun harcaması 150 bin liranın altında olan küçük yatırımcılarda 5 yıl boyunca işletmesine sigorta yapma zorunluluğunu kaldırdık. Böylece yatırımcının 5 yılda toplam 3 bin 500 lirası cebinde kalacak. Küçük yatırımcılarda ön finansman için istenen kredi niyet belgesi sunma zorunluluğunu da kaldırdık. Üreticimizin beyanı yeterli olacaktır."

Modern, sürdürülebilir, rekabet gücü yüksek ve Avrupa Birliği standartlarında tarımsal işletmelerin kurulması için desteklerin devam edeceğini vurgulayan Dr. Pakdemirli, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yeni çağrıların da olacağını bildirdi. 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Şinasi akbas
    5 Kasım 2018 Pazartesi

    Kobi desteklemeleri ne zaman ödenecek 10 ay oldu başvurdum


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder