Yükleniyor...
Son Dakika
6.8.2015

Araştırma inceleme deneme-1

Et fiyatlarının önlenemez yükselişi gözleri et ithalatına çevirirken bu yükselişin altında yatan nedenler tartışılmaya devam ediyor.Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet yaptığı açıklamada yapısal problemlerin üzerinde durarak "Türkiye, artık, yılın 12 ayı sürekli hayvan ve hayvansal ürün ithal eden, dünyadaki en büyük ithalatçılardan biri olmuştur.

Buna rağmen et ve et ürünleri fiyatları bir türlü tüketicinin ulaşabileceği seviyeye getirilememektedir. Bu politikalarla bunun sağlanması da mümkün görülmemektedir." şeklinde konuştu

Gözet açıklamasına şöyle devam etti ;" Daha 2 gün önce, Fransa hayvan yetiştiricileri hem Almanya hem de İspanya sınırını kapatarak, hayvan ve hayvansal ürün ithalatını engellediler. Gerekçeleri, Almanya ve İspanya'da göçmenler nedeniyle işçilik ücretlerinin düşük olması ve haksız rekabet ortamı oluşmasıdır.Oysa; ülkemiz hayvan yetiştiricisi, hem girdi maliyetleri açısından hem de desteklemeler açısından AB yetiştiricisi karşısında çok daha büyük oranda haksız rekabete maruz kalmaktadır. Buna rağmen direnmeye devam etmektedir. Ancak bu direnme kırılma noktasına gelmiştir.

Besilik materyal ithal edilmesine rağmen, beslenme dönemindeki girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle et fiyatları makul seviyelere indirilememektedir. Girdinin yaklaşık %75 ini yem giderleri oluşturmaktadır.Ülkemizde ise en pahalı girdi yemdir. Çünki;Ucuz kaliteli kaba yem sağlayan meralar Ülkemizde talan edilmiştir. İmara açılmıştır. Aşırı otlatma nedeniyle çoraklaşmıştır. Mera ıslahı yapılmamıştır. Daha da önemlisi Büyük Şehir Yasasının sağladığı yetkilerle meralarımız konut alanlarına dönüştürülmüştür. Bu durumda hayvancılığın gelişmesinden söz etmek mümkün değildir.Hayvancılığımız bu girdi maliyetleri ve bu desteklemelerle dünya pazarlarında rekabet şansı bulamaz. Bunun sonucu ülkemiz her geçen gün ithalat miktarını arttırrak, iyi bir ithalatçı ülke konumunu sağlamlaştıracaktır."

Talat Gözet stratejik bir sektör olan, hayvan ve hayvansal ürün sektörünün mutlaka canlandırılması gerektiğinin altını çizerek. Bunun için daha fazla vakit kaybetmeden, uzun vadeli programlar çerçevesinde kalıcı politikalar oluşturmak gerekliliğine dikkat çekti

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder