Yükleniyor...
Son Dakika
6.8.2015

Araştırma inceleme deneme-2

Siirt’te 30 milyon Euro yatırımla ‘Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi’ kuruluyor. Proje ile Siirt fıstığı üretiminin artırılması planlanıyor. Siirt'te 9 milyon 864 bin Euro'luk (30 milyon TL) 'Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi Projesi' hayata geçiriliyor. Siirt Fıstığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Avrupa Birliği'nin mali destek programına sunulan ve kabul edilen proje onaylandı.

iirt Valisi Mustafa Tutulmaz "İlimizde üretilen fıstığın işlemesi amacıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından açılan Avrupa Birliği'nin katılım öncesi mali yardım aracı olan IPA'ya sunduğumuz proje kabul edilerek, desteklenmeye değer bulunmuş ve ihale süreci başlamıştır" dedi. İl ekonomisinin can damarı olarak görünen tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik projelere büyük bir önem verdiklerini belirten Vali Tutulmaz "Siirt'e ikinci büyük bir müjde vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. 30 milyon bütçeli 'Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi Projesi'nin onaylanması, ilimize önemli bir kaynağın, tarım ve turizm alanında yatırım yapmamıza olanak sağlayacaktır" dedi.


GÖÇÜ DURDURUCAK!

Coğrafi konumu ve toprak yapısı itibariyle ilimiz fıstık yetiştiriciliği açısından ülkemizin en önemli bölgelerinden biri olduğunu kaydeden Vali Tutulmaz "Bu proje ile ilimizin sahip olduğu tarımsal potansiyeli ekonomiye kazandırmak, marka ürünü olan Siirt fıstığının piyasalarda rekabet edilebilirliğinin artırılmasını hedefleyerek, köylerden kentlere göçü durduracak, gelir ve refah düzeyini artıracak" dedi.

Kaynak: Sabah

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder