Yükleniyor...
Son Dakika
5.11.2018

Bilinçsiz gübre kullanımı verimi ve kaliteyi düşürüyor

Gübre tarımın olmazsa olmazı. Ancak bilinçsiz gübre kullanımı fayda yerine zarara veriyor. Verim ve kalite artacağı yere düşerken, toprak kalitesi de bozuluyor. Öte yandan hektar başına gübre kullanımı Hollanda'da ortalama 550, Almanya'da 240, Türkiye'de 98 kilo.

Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Güneş, çiftçiye gübreleme öncesinde mutlaka toprak analizi öneriyor. Her ürünün gübre ihtiyacının farklı olduğunu vurgulayan Güneş, şu bilgileri veriyor:

 

"Birim alanda alınması gereken saf gübre miktarına dikkat edilmeli. Örneğin, 7 ton patates hedefleniyorsa bunun için ihtiyaç duyulan azot, potasyum, fosfor ve magnezyum oranının doğru şekilde hesaplanması, hedeflenen ürünle toprak analizinin karşılaştırılması gerekiyor. Her ürünün gübre ihtiyacının farklı olduğu asla unutulmamalı."

 

Maalesef çiftçilerimizin çoğunluğu toprak analizini sadece destek almak için yaptırıyor. Bazıları evinin önünden toprak getiriyor. Bazıları toprak getirmeden analiz sonuçlarını almaya çalışıyor. Bunlardan vazgeçmeleri lazım. Çiftçi kaç ton verim hedefliyorsa, ziraat mühendisleri ile ona göre gübreleme programı hazırlayıp uygulaması gerekiyor. Çok veya az atmaktan ziyade doğru ürüne doğru zamanda gübre atmak önemli. Topraklarımız maalesef organik madde bakımından zengin değil. Avrupa'da bu oran yüzde 3 seviyesindeyken, ülkemizde yüzde 1'in altında. Dolayısıyla hem organik hem de kimyevi gübrelemeye özen göstermeliyiz."

 

GÜBRE PAHALI VE KULLANIMI AZ
Türkiye'de gübre kullanım oranı aslında az. Hektar olarak değerlendirdiğimizde Hollanda'da 550, Almanya'da 240, Türkiye'de ise 98 kilogram gübre kullanılıyor. Türkiye'de gübre kullanım miktarının yıllık yaklaşık 7 milyon ton. Bunun 6,5 milyon tonu kimyevi gübre. Gübre kullanım oranının artırılması lazım. Gübre fiyatlarında ciddi artış var. Zaten az kullanıldığı için bu pazarın 2018 yılında yüzde 30 daralacağını düşünüyorum. Yüzde 90'ı dışarıdan gelen ve üzerinde dolar baskısı olan bir üründen bahsediyoruz. Azotlu gübre için doğalgaza ihtiyaç var. Ülkemizde üretilmesi oldukça maliyetli." 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder