Yükleniyor...
Son Dakika
6.11.2018

Bitkisel ürün sigortaları için yeni sezon açıldı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2019 yılı üretim sezonu için Bitkisel Ürün Sigortaları poliçelerinin düzenlenmesine 5 Kasım itibariyle başlandı.

TARSİM sitesinde yer alan bitkisel ürün sigortaları konulu açıklamada, tarım faaliyetlerinin meydana gelebilecek doğal afetler nedeniyle yüksek düzeyde risk altında olduğunun altı çizilerek; sigorta olmadan üretimde sürekliliğin sağlanmasının günümüz şartlarında artık mümkün olmadığı kaydedildi. TARSİM’in açıklamasında, şu ifadelere yer verildi.

 

“Üreticilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığı nezdindeki Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) mutlaka kayıt yaptırmalı ya da kayıtlarını güncellemelidir. Ardından bitkisel ürünleri için son poliçe kabul tarihlerini www.tarsim.gov.tr üzerinden takip ederek, Sistem’de yer alan sigorta şirketlerinin yetkili acenteleri aracılığıyla tarım sigortalarını kolaylıkla yaptırabilirler ve emeklerini güvence altına alabilirler.

 

Üreticilere sigorta yaptırırken poliçeleri ile eklerini mutlaka okuyarak, teslim almalarını, sigortanın kapsamı hakkında detaylı bilgi edinmelerini ve anlaşılmayan noktaları acente yetkililerine danışmalarını tavsiye ediyoruz. Bereketi bol ve hasarsız bir üretim sezonu temenni ederiz.”

 

Bitkisel ürün sigortaları kapsamı:

Dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskınının ürünlerde neden olduğu miktar kaybı;

Dolunun yaş meyve, yaş sebze ve kesme çiçeklerde neden olduğu kalite kaybı teminat kapsamına alınıyor.

 

İsteğe bağlı olarak ise,

 

Don riskinin yaş meyvelerde neden olduğu miktar kaybı;

Dolu, dolu ağırlığı, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını, taşıt çarpması risklerinin dolu ağı ve örtü sistemleri, destek (telli terbiye) sistemleri ile bu sistemlerin altında bulunan ürünlerde neden olduğu zararlar;

Yaban domuzunun tarla ürünlerinde, sebzelerde, fidanlarda ve çilekte neden olduğu miktar kaybı;

Yağmur riskinin, kirazda olgunlaşma döneminde neden olduğu miktar kaybı;

Dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını risklerinin, arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarının sap kısmında neden olduğu miktar kaybı;

Dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını risklerinin, salamuralık yaprak üretimi yapılan asmaların yapraklarında neden olduğu miktar kaybı teminat kapsamına alınabiliyor.

 

Ekonomik olarak verime yatmış meyve ağaçları ve asmaların kendileri ile fidanlarında, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını, taşıt çarpması ve kar ağırlığı risklerinin neden olduğu tam hasarlar da, ürünle birlikte veya üründen bağımsız olarak sigorta ettirilebiliyor.


 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder