Yükleniyor...
Son Dakika
7.11.2018

Kışlık bakla ekimi nasıl yapılır?

Ekim-Kasım ayları, kışlık bakla ekimi için en uygun zaman. Peki bakla ekimi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?

Bakla, yetişme süresi 120-200 gün gibi uzun olmasına rağmen fazla sıcaklık istemez. Börülce, fasulye ve bezelyeye göre soğuğa daha dayanıklıdır. Bakla yağışlı ve rutubetli havaları sever. Yetişme dönemi boyunca düzenli ve yeterli miktarda yağış alan, ya da sulanabilen bölgelerde yetişir. Taze bakla üretimi kış veya ilkbahar döneminde yapığından bu dönemde iklim koşullarının kurak veya soğuk olmaması şart.

 

Bakla, çimlenip bitkinin toprak yüzeyine çıktığı ilk dönemde -6 derece soğuğa dayanabilir. Isının -10 dereceye düşmesi bitkinin ölümüne yol açar. Toprak sıcaklığının 9, hava sıcaklığının 10-14 derece arasında olması tohumların çimlenebilmeleri için yeterlidir. Çimlenme sırasında fazla yağış ve kuraklık verimi düşürür. Çimlenme dönemi boyunca hava ılık seyrederse verim artar. 

 

Toprak İsteği
Bakla bitkisi, derin, geçirgen ve organik madde bakımından zengin, su tutma kapasitesi yüksek tınlı killi topraklarda daha iyi sonuç verir. Erkencilik düşünüldüğünde hafif kumlu toprak, yüksek verim düşünüldüğünde ise alüviyal ve kili-kumlu toprak ile ıslah edilmiş turbiyer topraklar tercih edilmelidir. Asitli topraklarda baklanın büyümesi yavaşlar ve verimi büyük ölçüde düşer.

 

Toprak Hazırlığı ve Ekim
Kışlık ekimlerde anızdan sonra tarla sürülür ekim için hazırlanır. Toprak derin şekilde işlenmeli ve yabancı otlardan temizlenmiş olmalıdır. Toprak ekimi, kışları uygun olan bölgelerde ekim ve kasım aylarında başlamak üzere ilkbahara kadar yapılabilir. İlk turfanda için Akdeniz ve Ege bölgelerinde deniz iklimine yakın yetiştirme alanlarında tohum ekimi kışlık olarak ekim-kasım sonuna kadar yapılabilir. Orta Anadolu gibi kışları soğuk geçen bölgelerde smd tohum ekimi Mart-Nisan aylarında Doğu Anadolu'da da mayıs ayından itibaren yapılır. 

 

Serpme ekim, fazla tohum atılması ve bakımının zorluğu sebebiyle tercih edilmemelidir. Ocak usulü ekim küçük işletmelere önerilir. 30-50 santim aralıklarla açılan ocaklara 2-3 tohum atılır ve toprakla kapatılıp bastırılır. Sıra usulü ekimde 40-70 santim olacak şekilde mesafe bırakılır. Ekim derinliği tohumun iriliği, ve toprak yapısına göre değişir. İri tohumlu baklalda derinlik 7-8 santim, küçük tohumlularda ise 5-6 cm olmalıdır. 

 

Çapalama
Tohumlar 10-15 gün içinde çimlenerek toprak yüzeyine çıkar. Bitki 8-10 santim boy alınca birinci çapa yapılır. Bu dönemde bitkinin boğazı doldurulur. Çimlenmeden önce ikinci çapa yapmak gerekir ancak çimlenme döneminde çapa olmaz. Aksi halde verim düşer. Yabancı otlara karşı selektif ot ilacıyla mücadele yapılabilir.

 

Sulama
Hava kurak giderse çiçeklenmeden önce mutlaka sulama gerekir. Meyve bağladıktan sonra bitkinin ihtiyacına göre belirli aralıklarla sulama yapılabilir. 

 

Gübreleme
Yüksek verim için başlangıçta az azotlu gübreleme gerekir. Dekara 8-10 kg azotlu gübre yeterli olur. Toprakta yeterli fosfor bulunursa bakteriler bakla köklerine geçer ve bitkinin gelişmesi hızlanır. Üretimde bir dekar alan için 10-15 kg fosfor yeterli gelir.

 

Olgunluk, Hasat ve Depolama
Hasat zamanı taze, taze iç bakla ve kuru dane olarak değişir. Taze bakla için hasat, meyveler normal iriliğinin üçte biri veya en fazla yarısına ulaştığında kademeli olarak elle yapılır. Turfanda hasat için bakla boyunun 5-7 cm olması kafidir. Zaman geçtikçe baklanın içerisindeki daneler ve kabuk sertleşir, değeri düşer. 

 

Hasat edilecek bakla, elle tutulup aşağıya doğru hafifçe sıyrılarak nazikçe gövdeden koparılmalıdır. Aksi halde bakla hızla siyahlaşır değerini yitirir. Taze tüketim için hasat edilen baklanın depolanması mümkün değildir. 

 

Verim
Bir dekar alandan taze bakla olarak bin - bin 500 kilogram, taze iç bakla olarak da 700- 900 kilogram ürün hasat edilir. Kuru dane olarak da  dekardan 150-300 kilo hasat alınabilir.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder