Yükleniyor...
Son Dakika
10.11.2018

Çiftçilerimizin yüzde 80'i toprağının özelliklerini bilmiyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye’deki çiftçilerimizin yüzde 80’i toprağının özelliklerini bilmiyor. Toprakta ne yetişir, nasıl yetişir bilmiyor." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım-Gıda Endüstrisi ve Değer Zincirine Rekabetçi Yaklaşım” temalı Rekabet Zirvesi’ne katıldı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Pakdemirli, 24 Haziran’dan sonra Türkiye’nin prangalarından kurtulduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Pakdemirli, yeni sistemle beraber azalan bakanlık sayısıyla da, Tarım ve Orman Bakanlığının birleştirildiğini hatırlattı. 

 

2050 yılında dünyada 9 milyarın üzerinde bir nüfusla karşı karşıya kalınacağını ifade eden Pakdemirli, "Çok zor bir ev ödevi bizi bekliyor, bir yandan da köyden kente göçle mücadele edeceksiniz. Bu zor ev ödevini Tarım ve Orman Bakanı gelsin çözsün değil, tüm ülke, STK’lar olarak hep birlikte çözebiliriz. Köyden kente göç oranlarıyla dünyayı besleme imkanımız kalmayacak" şeklinde konuştu.

 

Dünyada yemek için üretilen her şeyin 3’te birinin atıldığını belirten Pakdemirli, bu durumun yakın zamanda su ve gıda savaşlarına neden olabileceğini kaydetti. Pakdemirli, "Bugün ne üretiyorsak yarın iki mislini üretmeyi hedeflemeliyiz. Su ve toprak kaynaklarımız kirleniyor. Yüzde 86 bir kentleşme ile karşı karşıya kalacağız. Türkiye’deki çiftçilerimizin yüzde 80’i toprağının özelliklerini bilmiyor. Toprakta ne yetişir, nasıl yetişir bilmiyor" dedi.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Tarık
    11 Kasım 2018 Pazar

    sayın bakan çiftçiyle toprağı, bitkiyi konuşacak mühendisler 2 yıldır atama bekliyor. Duymazdan geliyorsunuz çığlıklarını.

  • Yasin
    10 Kasım 2018 Cumartesi

    Sayın pakdemirli bunu düşündüğü için mi Sudan a teşvik te bulunuyor ilk önce bı çiftçinin derdini dinlesin boş Kalan tarlalara baksın ve desin ki biz ne yaptikta bu güzelim araziler boş duruyor.


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder