Yükleniyor...
Son Dakika
12.11.2018

TOPRAK ANALİZİ NASIL YAPTIRILIR?

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı "Çiftçimiz, toprağını ve o toprakta neyi yetiştirebileceğini bilmiyor" açıklaması, toprak analizinin önemini bir kez daha gündeme getirdi. Peki toprak analizi nedir ve nerelerde yaptırılır?

TOPRAK ANALİZİ NEDİR? NİÇİN YAPILIR?

Toprak analizi, örnek alınan tarla toprağının gübre ve kireç ihtiyacını tespit için yaptırılır. Tarladan, uygun şekilde alınan toprak örneği, laboratuvarlarda analiz edilerek içerisindeki bitki besin maddelerinin miktarları tespit edilir. Böylece ekilecek bitkiden daha iyi verim alınması için hangi tip gübreye ne kadar ihtiyaç duyulduğu belirlenir. Dikkat edilmesi gereken ilk husus, toprağı analiz ettirmeden önce kesinlikle gübreleme yapılmaması gerekir. Aksi halde sonuçlar yanlış çıkar.

 

TOPRAK ÖRNEĞİ NERELERDEN ALINMAZ? 
• Daha önce gübre veye kireç atılmış alanlardan,
• Yakınlarında hayvan gübresi biriktirilen yerlerden, 
• Harman yeri ve üzerinde hayvan yatan bölgelerden,
• Tarlada, sap, kök ve yabani otların yakıldığı yerlerden,
• Tarlanın çukur ve tümsek kısımlarından
 • Tarla sınırları ve yakınlarından,
• Ağaçların altlarından, dere, orman, su arkı ve yollara yakın bölgelerinden toprak analizi için örnek alınmaz. Eğer alınırsa sonuçlar yanlış çıkar.

 

NERELERDEN TOPRAK ÖRNEĞİ ALINABİLİR?
Aynı tarla içinde aşağıda belirtilen değişiklikleri gösteren bölgeler varsa her kısım için ayrı ayrı toprak örneği almak gerekir.

 

1. RENK (Aynı tarladaki koyu, açık gri, gri, kırmızı gibi renk farklılıklarının bulunduğu kısımlardan)
2. EĞİM (Taban ve yamaçta bulunan alanlar)
3. YÖN (Kuzey, güney, doğu, batı yönleri)
4. TOPRAĞIN BÜNYESİ (Kumlu, tınlı, killi gibi)
5. TOPRAĞIN DERİNLİĞİ (Derin, orta ve yufka kısımlar)
6. TABİİ BİTKİLER (Otlu, otsuz gibi)
7. VERİM FARKI (Değişik cins ve miktarlarda ürün kaldırılan yerler)
8. GÜBRE FARKI (Değişik gübreleme yapılan yerler ve gübresiz bölgeler)
9. TOPRAK İŞLEME FARKLILIĞI (Değişik toprak işleme, farklı çekilde çapalanan ve sulanan yerler)

 

ANALİZ ÖRNEĞİ NE ZAMAN ALINIR?
Toprak örneği, bitki ekiminden veya gübre kullanım tarihinden 1,5-2 ay önce alınır. Örnek alınan toprak tavda olmalı; çok kuru, yağışlı ve donlu dönemlerde numune alınması tavsiye edilmez. Tarla bitkileri için her ekim döneminden önce toprak örneği alınarak tahlile gönderilir. Çok yıllıklarda ise, aynı arazi için 4-5 senede bir toprak örneği alınarak analiz yaptırılabilir.

 

TOPRAK ÖRNEĞİ NASIL ALINIR?
Tarlada değişiklikler gösteren alanlar ayrı birer kısım olarak kabul edilir. Bunların her birinden ayrı ayrı karışık örnek alınır. Tarlanın her tarafı aynı özelliğe sahip olsa bile 40 dekardan (dönüm) büyük tarlalarda tek bölgeden alınan örnekle yetinilmez. Toprak örneği almak için toprak burgusu ve sondası kullanılabilir. Eğer yok ise bahçe küreği de işe yarar.

 

Tarla Bitkileri ve Sebzeler : Toprak yüzeyindeki bitki artıkları el veya kürekle hafifçe temizlenir ve 'v' şeklinde bir çukur kazılır. Çukurun düzgün tarafından 3-4 santim kalınlığında 30 santimlik toprak dilimi, üst toprak atılmadan alınır. Numunelerin toplanmasında ve karıştırılmasında metal ya da galvenize kova yerine plastik kova tercih edilmelidir. Tarlanın büyüklüğüne göre 10-15 farklı bölgeden alınan toprakların tamamı temiz bir bez veya naylon üzerine serilir ve iyice karıştırılır. Bitki artıkları ve taş parçaları ayıklanıp kesekleri iyice ezilir. 

 

Elde edilen bu karışımdan 1 kilogaram kadar toprak, temiz bir torbaya konulur, üzerine gerekli bilgileri yazılan 2 etiketten biri torbanın içine diğeri torbanın ağzına güzelce bağlanarak laboratuvara gönderilir. Eğer toprak örneği bez yerine naylon poşete konulmuşsa nemini atması için birkaç yerine küçük havalandırma deliği açılır. 

 

NERELERDE ANALİZ YAPTIRILIR?
Laboratuvarlarda analiz fiyatları, çeşidine göre çok farklılık gösteriyor. Bu sebeple analiz yaptırmadan önce iyice araştırmak gerekiyor. Toprak analizi yapan laboratuvarlara internet üzerinden ya da bağlı bulunduğunuz İl-ilçe Tarım Müdürlüklerinden de ulaşabilirsiniz. Bazı bölgelerde il-ilçe tarım müdürlükleri ile ziraat odaları, ücretsiz toprak analiz kampanyaları da yapıyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder