Yükleniyor...
Son Dakika
14.11.2018

Cezasız kayıt ve küpeleme için son tarih 31 Mart

Büyük ve küçükbaş hayvanların yaş sınırlaması olmaksızın 31 Mart 2019 tarihine kadar kayıt küpeleme işlemlerinin cezasız yapılabileceği açıklandı. Bu tarihi kaçıranlar, ceza ödemek zorunda kalacak.

Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Songül Kadıoğlu, küçük ve büyük baş hayvan yetiştiricilerinin 31 Mart tarihe kadar küpesiz hayvanlarını kayıt altına almaları gerektiğini ifade etti. Kadıoğlu, “3 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 2’nci maddesi gereği; yönetmeliğin geçici 1’inci maddesinde yer alan ’Herhangi bir nedenle bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak tanımlanmayan her yaştaki sığır cinsi hayvanların, 14’üncü maddenin birinci fıkrasında belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın 31 Mart 2019 tarihine kadar tanımlama ve kayıt işlemleri yapılır.’ hükmü kapsamında 31 Mart 2019 tarihine kadar küpelemedeki ’0-3 aylık’ yaş sınırlaması kaldırılmış olup, her yaştan sığır cinsi hayvan küpelenerek kayıt altına alınabilecektir.

 

Aynı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 2’nci maddesi gereği, yönetmeliğin geçici 2’inci maddesinde yer alan ’31 Mart 2019 tarihine kadar her yaştaki koyun ve keçi türü hayvana kimliklendirme ve kayıt işlemi yapılır.’ hükmü kapsamında, 31 Mart 2019 tarihine kadar küpelemedeki ’0-6 aylık’ yaş sınırlaması kaldırılmış olup, her yaştan koyun ve keçi türü hayvana kimliklendirme ve kayıt işlemi yapılabilecektir.Ayrıca büyük ve küçükbaş hayvanların hayvanların hareket, ölüm, kesim, işletmede zorunlu kesimleri ile yetiştiricinin kendisine ve işletmesine ait bilgiler, bildirim süresine bakılmaksızın yukarıda belirtilen tarihe kadar cezasız olarak güncellenebilecektir. Bu kapsamda; işletmesinde küpesiz büyükbaş ve küçükbaş hayvanı bulunan, işletmede bulunduğu halde işletmesinde kaydı olmayan hayvanı bulunan, ayrıca işletmesine kayıtlı olduğu halde işletmesinde bulunmayan hayvanların güncellenmesi amacıyla yetiştiricilerimizin, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder