Yükleniyor...
Son Dakika
15.11.2018

Tarım Bakanlığı'ndan Suriyelilere istihdam fuarı

Tarım Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin ilgili kuruluşlarıyla birlikte Suriyeli mülteciler için istihdam fuarı düzenledi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), AB ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi Amacıyla Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Tarımsal Bilgilerinin Arttırılması Projesi” II. Faz kapsamında ilk istihdam fuarı, Divan Otel Mersin’de başladı. İstihdam fuarları Adana (14 Kasım), Gaziantep (20 Kasım) , Şanlıurfa (22 Kasım) ve İzmir (06 Aralık) olmak üzere yıl sonuna kadar devam edecek.

 

Kursiyerlerin yüzde 20’si iş sahibi oldu

Fuarın açılış konuşmasını yapan FAO Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık, FAO olarak projenin birinci fazında ihtiyaca göre seçilen Isparta, Adana, Mersin, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde, mesleki ve teknik eğitimler düzenlediklerini söyledi. Selışık, eğitimlere katılan 900 faydalanıcıdan %95’inin eğitimini başarıyla tamamlarken, sonrasında düzenlenen istihdam fuarlarında faydalanıcıların %20’sinin iş sahibi olduğunu ifade etti.

 

Projenin ikinci fazının Adana, Gaziantep, İzmir, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa olmak üzere altı ilde devam etmekte olduğunu belirten Selışık, bugüne kadar 865 faydalanıcının tarımsal alanda teknik ve mesleki eğitimlerini tamamladığını söyledi. Proje kapsamına sadece Suriyeli mültecileri değil; aynı zamanda kırılgan durumdaki ev sahibi toplulukları da dahil ettiklerine dikkat çeken Ayşegül Selışık, şöyle konuştu:

 

“FAO olarak önümüzdeki dönemde de hem mültecilerin hem de kırılgan ev sahibi toplulukların belirli bir yaşam standardında hayatlarını sürdürebilmeleri için çabalarımız devam edecek. Böylelikle sadece acil desteğe muhtaç sığınmacıların uzun süreli istihdam sahibi olmalarına hizmet etmeyecek, aynı zamanda bu süreçte Türk toplumuna entegrasyonlarını kolaylaştırmada etkin rol oynayacağız.”

 

Kadın kursiyer kontenjanına ulaşıldı

Fuarın açılışında konuşan Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı da, eğitimlere toplamda 100 kursiyerin katıldığını, kursiyerlerin 21’inin Türk vatandaşları, geri kalan 79’unun ise Suriyeli mültecilerden oluştuğunu ifade etti. Kursiyerlerin %35’inin kadınlardan, %65’inin de erkeklerden oluştuğunu ekleyen Abalı, proje hedefi olan en az %30 kadın kontenjanının yerine getirildiğine dikkat çekti.

 

Kursiyerlerin projenin ilk fazını kapsayan “Süs Bitkileri ve Tavukçuluk” eğitimlerini başarıyla tamamladığını belirten Abalı, ikinci fazdaki “Seracılık ve Meyve Üretimi” eğitimlerinin halen sahada devam ettiğini sözlerine ekledi. İl Müdürü Abalı, eğitimler boyunca kursiyerlerin ulaşım imkanı, öğle yemeği ve günlük harçlık gibi ihtiyaçlarının da karşılandığını, ay sonu itibariyle kalan eğitimleri de tamamlayacaklarını kaydetti.

 

278 Suriyeli mülteciye çalışma izni muafiyeti

Mersin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdür Yardımcısı Tuncer Arslan ise tarımın bölgeleri için en önemli ekonomik faaliyet konumunda olduğuna dikkat çekerek, özellikle narenciye ve seracılık alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Bu sebeple, tarım sektöründeki işverenlere önemli görev düştüğünü dile getiren Arslan, “Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü olarak Suriyeli Mültecilerle, bu proje kapsamında gerek eğitim, gerek seminer gerekse de çalışma izinleri ve muafiyet başvuru usulleri ile ilgili her türlü mevzuat dahili konularda işbirliği içinde olmaktan memnuniyet duymaktayız” ifadelerini kullandı.

 

Şu zamanda kadar 278 Suriyeli mülteciye mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışma izni muafiyeti verdiklerini dikkat çeken Arslan, bu sayıyı önümüzdeki süreçte arttırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

 

Kursiyerlere sertifikaları verildi

Açılış konuşmaları sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası Koruma, Geçici Koruma ve Muafiyetler Daire Başkanlığı ve Mersin İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü yetkilileri, geçici koruma statüsündeki kişilerin çalışma izni başvuruları, mevsimlik tarım işçilerine yönelik çalışma izni muafiyeti ve tarım alanında çalışan bireylere yönelik sosyal güvenlik gereklilikleri hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunumların ardından düzenlenen tören ile sertifikalarını alan kursiyerler, daha sonra potansiyel işverenleriyle bir araya gelip istihdam fırsatlarını görüşme fırsatı buldular.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder