Yükleniyor...
Son Dakika
15.11.2018

Türkiye yurt dışına çekirdeksiz limon satacak

Tarım Bakanlığı'na bağlı enstitülerde çekirdeksiz limon geliştirildi. Çekirdeksiz limonun ilk fidanları 2020 yılında çiftçiye dağıtılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen çekirdeksiz limon, yurt dışına da satılacak. TAGEM Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından “Işınlamayla Elde Edilmiş Kütdiken Limonu Mutantlarının Çekirdeksizlik Özelliklerinin Araştırılması” projesi sonucu Alata, Gülşen ve Uzun isimli üç adet çekirdeksiz limon çeşidi geliştirilerek tescil edilmişti.

 

5042 sayılı Kanun kapsamında koruma altına alınan çeşitlerin sertifikasyon sisteminin kaynağı olarak virüsten ari bitkileri de elde edilerek, üretim ve pazarlama hakkı satışı için çıkılan ihale sonucu, Erşahin Fidancılık ile fidan başına lisans ücreti modeli ile sözleşme imzalanmıştı. İlk sertifikalı fidanların 2020 yılı içerisinde çiftçilere sunulması öngörülüyor. Türkiye’de mutasyon ıslahıyla geliştirilerek tescil edilen ilk çekirdeksiz limon çeşitlerinin, dünyadaki fuarlarda tanıtımının yapılarak, yurt dışına da satılacağı bildirildi.

 

Türkiye Tohum Gen Bankası

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesinde, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesindeki Tohum Gen Bankası ile Biyoteknoloji Araştırma Merkezini ziyaret ettiği bildirildi. İlk olarak Tohum Gen Bankasını ziyaret eden Pakdemirli’ye, 60 bini burada olmak üzere, İzmir’deki Tohum Gen Bankası ile birlikte toplam 120 bin tohum örneğinin muhafaza edildiği aktarıldı. Pakdemirli, ekonomik önemi olan, ıslahta kullanılan ve yerel çeşitler gibi tohum türlerinin, eksi 18 santigrat derecede 100 yıldan fazla muhafaza edilebildiği bankada, kurutulmuş bitki örneklerinin depolandığı Herbaryum, Bitki DNA Bankası ve tohum depolarında incelemede bulundu.

 

Biyoteknoloji Araştırma Merkezi

Tarımsal biyoteknoloji çalışmalarını yürüten Biyoteknoloji Araştırma Merkezini de ziyaret eden Bakan Bekir Pakdemirli’ye, bitki ıslah çalışmaları hakkında bilgi verildi. Merkezdeki bitkilerin ıslah çalışmalarının yürütüldüğü iklim odalarını gezen Pakdemirli’nin, daha sıcak iklimlerde ya da kurak bölgelerde fındık yetiştirilmesi için çalışma yapılmasını istemesi üzerine, uzmanlar bu konuda çalışma yapılabileceğini belirttiler.

 

Çekirdeksiz limon yurt dışına da satılacak

Pakdemirli’ye TAGEM bünyesindeki enstitülerde geliştirilen çekirdeksiz limon çeşitlerini gösteren yetkililer, büyük talep gören bu ürünün dünyadaki fuarlarda tanıtımına başlanacağı ve yurt dışına satılacağını açıkladılar. Çekirdeksiz limonu bir bıçakla keserek test eden Pakdemirli, yine TAGEM enstitülerinde üretilen aronya meyvesini de tattı.

 

“Tohum üretiminde bardağın boş tarafına bakılıyor”

Ziyaretlerinin ardından yaptığı açıklamada, tarımsal ithalat bağımlılığının azaltılması gerektiğine vurgu yapan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “İthalat bağımlılığını azaltmak birinci önceliğimiz olmalı. İklimler değişiyor, bu ortamda kuraklığa dayanıklı tohumlar üretilmeli. Özel sektör ve sanayi ile iş birliği yapılmalı. Buradaki çalışmaların ticarileşmesi için biraz daha gayrete ihtiyacımız var. Yatırımcılarımızı ve özel sektörde iş yapan iş adamlarını davet etmeliyiz. Onları daha çok davet edip eldeki reçetelerle bunların ticari olarak pazarlanmasında daha aktif olmamız gerekiyor” dedi.

 

Bakan Pakdemirli, yerli tohum üretimine ilişkin olarak da, “Bardağın hep boş tarafından bakılıyor. Yerli tohumda yıllık üretim 145 bin tondan 1 milyon 50 bin tona çıktı. İthal ikamesini karşılama oranı yüzde 45’lerden yüzde 85’lere kadar yükseldi. Piyasada yerli oyuncular da olacak, yabancı oyuncular da ama yerli anlamda hiç de fena değiliz. Daha çok çalışarak, bunu yüzde 100’lerin ötesinde, çok ciddi ihracat yapar noktalara getirmemiz lazım. İnşallah oraları hedefleyerek yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı. Kaynak: Haberler.com

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder