Yükleniyor...
Son Dakika
16.11.2018

Hayvancılığı kurtaracak formül: Devlet köye dönen gençlerin sigortasını yapsın

Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nden hayvancılığı yeniden canlandırmak için çarpıcı bir öneri geldi: Devlet, köyden kentlere göçüp işsiz kalan ya da asgari ücretle çalışan gençlere hayvancılığı öğretip yeniden köye döndürsün. Teşvik versin ve sigortalarını ödesin."

Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Uludağ, hayvancılığın geliştirilmesi için sağlam adımlar atılması gerektiğini belirterek, “Artık mevcut adımlarla gidilemez, aksi halde ithalat artar. Bunun için köyden kente göç edip bin 500 lira maaşa çalışan ya da hiç iş bulamayan gençlere devlet ‘köyünüze dönün’ demeli. Onlara hayvancılığı öğretmeli. İŞKUR ile anlaşıp bu insanların sigortalarını devlet ödemeli” dedi.

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Uludağ, şu açıklamayı yaptı: “Et ve canlı hayvan ithalatını bitirmekten bahsediliyor. Bu sevindirici. Ancak ithalatı bitirmek için ne yapacağız. Mevcut adımlarla artık gidilemez. Bu toplumsal bir kalkınma olmalı. Öncelikle meralarımız aktif hale gelmeli. TÜİK raporuna göre şuanda 14 milyon 600 bin hektar mera alanımız var. Fakat bu alanların yüzde 25’ini kaybettik. Devletin elindeki rakamları mutlaka güncellenmesi lazım. Hayvanları beslerken en az maliyet en yüksek verim olmalı ki bu da meradan geçer.

 

Köyden kente göç eden çok sayıda insan var. Özellikle gençler 1500 lira maaşla geçinmeye çalışıyor ya da hiç iş bulamıyorlar. Bu insanlara hayvancılık öğretilip, tekrar köylere gitmeleri sağlanmalı. Devlet yardımına gerek bile yok. Bunun için de İŞKUR ile bir anlaşma yapmak yeterli olacaktır. Orman köylerinde yaşayan gençlere ‘burada çalışın sigortalarınız bizden’ denmeli. Kentten köye göç artırılmalı. İnsanlar sigortalı yapılmalı. Öncelikle kadınları yapılmalı çünkü kadınlar eşlerini alarak köye dönerler.”
Kaynak: Hürriyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Murtaza KOYUNCU
    16 Kasım 2018 Cuma

    Sayin buyuklerimiz biz koyumuze donelimde ekmek yok as yok ne yapalim bir proje yapiyorsunuz 300 koyun gibi mesela ama karsiliği 300 donum tapu istiyorsunu bende bukadar tapu olsa inanin siz buyuklerimizi hic yormadan bu projeyi kendim yapar hayatimi devam ettiririm saygilar destek ve onerilerinizi bekliyorum mahsum koylu kardeslerim ve siz saygi deger buyuklerimiz..Teşekkürler


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder