Yükleniyor...
Son Dakika
17.11.2018

Verimi, randımanı ve bölgesine göre fındık çeşitleri

Türkiye, dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini tek başına yapıyor. Peki Türkiye'de yetiştirilen fındık çeşitleri hangileri, hangi çeşitler daha dayanıklı ve verimli?

Türkiye'de yetiştirilen fındık çeşitleri üç ana grupta toplanıyor.

 

1. Yuvarlak fındık

2. Sivri fındık

3. Badem fındık

 

YUVARLAK FINDIKLAR:

A. Tombul fındık: Türkiye'de en yaygın şekilde yetiştirilen fındık çeşididir. Daha çok Giresun'da yaygın olarak yetiştiriliyor. Yüksek kalitesiyle uluslararası pazarlarda büyük ilgi görüyor. İyi ve bakımlı bahçelerde her yıl yüksek verim elde edilebiliyor. Ttombul fındığın randımanı yüzde 50-52 civarındadır. Yağ oranı ise yüzude 72’yi bulmaktadır. Ancak yağ oranının yüksek olması sebebiyle kolay ve çabuk bozulmaktadır.

 

B. Palaz fındık: Daha çok Ordu'da yetiştirilen Palaz fındık, lezzet ve kalite açısından orta sınıf sayılıyor. Tombul fındığa göre daha iri olan Palaz fındığın randımanı yüzde 49-51, yağ oranı da yüzde 64-68 arasındadır. Bu fındık çeşidi, toprak derinliği az, killi, kumlu ve çakıllı topraklarda dahi yetişmektedir. Ancak ilkbaharda diğer türlere oranla daha önce uyandığından dondan daha fazla zarar görmekte ve meyveleri daha çok haşere zararına uğrayabilmektedir.

 

C. Foşa Fındığı: Trabzon yöresinde yetiştirilmektedir. İri ve gösterişli bir fındık çeşidi olarak bilinir. Meyve randımanı yüzde 50-53 ve yağ oranı da yüzde 69.69’dur.

 

D. Çakıldak Fındık: Ordu'da bazı bölgelerde yaygın yetiştirilen bu fındık türü, Batı Karadeniz bölgesinde ise Delisava adı ile biliniyor. Diğer fındık türlerine göre çok da geç uyandığından dolayı ilkbahar geç donlarından zarar görmemekte, her türlü iklim ve torak şartlarına kolaylıkla uyum sağlayabilmeke. Verimi de oldukça yüksektir. Ancak meyvesinin lezzet ve kalitesi diğer fındık türlerinden daha düşüktür.

 

E. Kalınkara Fndık: Diğer fındık türlerinin yetişmediği zayıf topraklarda dahi kolayca tutunabilmektedir. Ancak Kalınkara ağaçlarının ömrü azdır. Meyve randımanı yüzde 48-49 ve yağ oranı ise yüzde 59-64 aralığındadır. İç meyvenin ikiz oranı yüksektir ve bu sebeple ticari değeri düşüktür

 

F. Kargalak Fındık: Trabzon ve Hopa civarlarında kısmen yetiştirilen bir türdür. Çok iri bir fındık çeşidi olarak bilinir. Randımanı ve yağ oranı düşüktür.

 

G. Uzunmusa Fındığı: Daha çok Ordu'da yetiştirilir. İri, dolgun, ince kabuklu, verimli ve çok kalitelidir.

 

SİVRİ FINDIKLAR:

A. Sivri Fındık: En çok yetiştirilen türlerdendir. Randımanı yüzde 49-50 ve yağ oranı da yüzde 65-68 civarındadır.

 

B. İncekara Fındık: Zayıf topraklarda bile kolaylıkla yetişebilmektedir. Tombul fındıktan sonra en fazla yağ oranına sahip çeşittir.

 

C. Acı Fındık: Verim ve kalitesi düşük olan bu türün meyvesi de yaşken acıdır.

 

D. Kuş Fındığı: Sivri fındığa çok benzer ve verimi çok düşüktür.

 

BADEM FINDIKLAR:

 

A. Yuvarlak Badem Fındığı: Meyvesi uzun ve sivridir. Randımanı yüzde 51-52 olan bu türün yağ oranı yüzde 58-61 civarındadır.

 

B. Yassı Badem Fındığı: Verimi düşüktür. İç meyve randımanı yüzde 48-49, yağ oranı da yüzde 57-62’dir.

 

C. Değirmendere Fındığı: Lezzetli olduğu için taze olarak tüketilir. İri, kalın kabukludur. Daha çok İzmit civarında yetiştirilir.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder