Yükleniyor...
Son Dakika
20.11.2018

Nohut çeşitleri ve ekimi

Nohut, zengin besleyici özelliği ile bakliyatlar arasında önemli bir yer tutuyor. Türkiye dünya nohut üretiminin yaklaşık yüzde 3,75'ini yapıyor. Peki ülkemizde en çok yetiştirilen nohut çeşitleri hangileri, nohut ekimi nerelerde ve nasıl yapılır?

Nohut, bölgeye ve iklim özelliklerine göre şubat ortası ile nisan aylarının arasında ekilir. Kışların sert geçmediği bölgelerde kışlık olarak da ekilebilir. Ancak nohut bitkisi hastalığa karşı çok hassastır. Bundan dolayı ekimin, ilkbahar yoğun yağışları azaldığı zamanlarda ve hava sıcaklığının yüksek olduğu dönemlerde yapılması gerekir. Geç ekimlerde verim düşer.

 

Türkiye'de daha çok serpme ekim yöntemi tercih ediliyor, ancak bu yöntemde daha fazla tohum kullanılıyor. Mibzerle ekimin ise dekara 12-14 kilogram tohum atılır. Geç ekim yapılacaksa ekim derinliği biraz daha fazla olmalıdır. Bitki soğuğa hassas olmakla berlikte 10 dereceye kadar dayanır. Ancak sert kışlarda zarar görür. Kurak bölge bitkisi olduğundan fazla nemi sevmez. Çiçeklenme ve tanelenme döneminde fazla yağış olursa zarar görür. Çimlenme gücü yüksek, temiz ve sertifikalı tohumların tercih edilmesi önerilir. Depolarda uzun süre beklemiş tohumlar önerilmez.

 

Ekimin ardından merdane çekmek gerekir. Ekimin ardından bir iki gün içerisinde yabancı ot ilacı uygulamak iyi olur. Bitki kökleri gübrelenirse iyi verim alınır. Fosforlu gübre önerilir. Bitki 10-15 santime ulaştığında ara çapa yapılması ve kök boğazının doldurulması önerilir.

 

TÜRKİYE'DE YETİŞEN NOHUT ÇEŞİTLERİ

DİYAR-95

50 ila 75 santim boyuna ulaşır, orta derecede dallanır. Kuraklığa ve kış şartlarına daha dayanıklıdır. Kışlık ekim için tercih edilir. Türkiye'nin her yerinde yetiştirilebilir.

 

GÖKÇE

Hasat anında bitki boyu 30-35 santimdir. Dah sayısı 3-4 adet olur. 105-110 günde hasat olgunluğuna ulaşır. Kurağa ve yatmaya karşı dayanıklıdır. İç Anadolu ve geçit bölgelerinde yetiştirilir.

 

TİGEM

Bitki boyu 30-35 santimi bulur, dal sayısı 3 ile 4 adet arasındadır. Toprak ve iklim şartlarına uygum yeteneği yüksektir. Tane dökmez, 110 günde hasat olgunluğuna erişir. Makineli hasada uyumlu tek nohut türüdür. İç Anadolu ve geçit bölgelerine terhcih edilir.

 

UZUNLU-99

Bitki boyu 45-50 santimi bulur. Dal sayısı ise 2-3 adette kalır. 100-110 gün sonra hasat edilebilir. İç Anadolu ve geçit bölgelerinde önerilir.

 

AKÇİN-91

Nohut türleri arasında dik gelişen tek türdür. Hasat boyu 40-45 santim, dal sayısı da 3-5 adettir. Kuraklığa dayanıklıdır ve 110-115 günde hasat olgunluğuna ulaşır.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder