Yükleniyor...
Son Dakika
20.11.2018

Akhisar, zeytinini dünyaya duyuracak

Manisa'nın Akhisar ilçesi, zeytinini dünya markası yapmak amacıyla 23-24 Kasım günlerinde ‘Dünya Zeytin Günü’nü kutlayacak.

Türkiye’nin zeytin başkenti olarak adlandırılan Akhisar’da zeytin hasadı başladı. Bu yıl kalitesiyle damga vuracak, yüksek zeytin rekoltesinin beklendiği bölgesi, Domar ve Uslu tiplerindeki hasat tamamlandı. Trilye zeytinin hasadı ise yılsonuna kadar devam edecek. Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Akhisar Ziraat Odası işbirliğinde düzenlenecek Dünya Zeytin Günü de iki gün sürecek etkinliklere ev sahipliği yapacak. 

 

Sürdürülebilir üretim
Dünya Zeytin Günü kutlamaları 23 Kasım’da ‘Zeytine Minnet Yürüyüşü’ ile başlayacak. 24 Kasım’da ise Taş Konak’ta tüm gün boyunca zeytin ve zeytinyağlı yemekler ile yöresel lezzetler eşliğinde kutlanacak. Ayhan Sicimoğlu konseri programa renk katacak.

 

Dünya markası Ahkisar zeytininin güçlü ve sürdürülebilir üretimi için 8 yıl önce büyük bir adım attıklarını söyleyen Belediye Başkanı Salih Hızlı, “Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas OSB’nin Akhisar’da kurulmasıyla birlikte zeytinde inisiyatifi ele alır duruma geldik. Zeytinin merkezi olmamız nedeniyle potansiyeli sürdürülebilir hale getirmemiz gerekiyor. Bir zeytin enstitüsü için üniversitelerden destek alarak doğru bir planlama yapabilirsek, Akhisar çok daha önemli bir noktaya gelebilir” dedi. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat da, iyi tarım uygulamasıyla rekoltede farklılığı yakaladıklarını bunun da kaliteyi getirdiğini ifade etti, “Kalite açısından sektörde ‘arananlar’ listesindeyiz. Herhangi bir markete girdiğinizde Akhisar zeytini ve zeytinyağını gören, güvenle alıyor. Zeytin ve zeytinyağı fedakarlık istiyor, en önemlisi sevgi istiyor. İşte bizim farkımız burada açık ara öne çıkıyor” diye konuştu. 

 

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, Akhisar’ın zeytin üretiminde dünyaya örnek bir üretim süreci uyguladığına dikkat çekti. 

 

Bilinçli üretici
Bir süre önce yöreye özgü Domat ve Uslu tipi zeytinin coğrafi işaretlerin alınıp tescillendiğini hatırlatan Dr. Ulusoy, “Üreticimizin tek bir isteği var. O da zeytin ve zeytinyağını daha çok insana ulaştırmak. Akhisarlı üretici ne kadar çok insana ulaşırsa o kadar çok mutlu oluyor. Dünya Zeytin Günü, bu mutluluğun ifadesidir” ifadelerini kullandı. Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Dünya Zeytin Günü’nün hem zeytin üreticisine hem tüketicisine Akhisar’ın bir hediyesi olduğunu kaydetti. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç da iyi tarım uygulamaları sonucu üreticinin verimli üretim gerçekleştirdiğini vurguladı. Kaynak: Milliyet

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder