Yükleniyor...
Son Dakika
20.11.2018

Tarım Bakanlığı:Pancarda alım sıkıntı asla söz konusu değil

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, pancar alımının devam ettiğini asla bir sıkıntının olmadığını belirtti.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

 

Son günlerde bazı basın yayın organlarında Kahramanmaraş/Afşin ilçesi/Yazıbelen Köyü’nde, pancar üretimi yapan çiftçimizin yetiştirdiği pancarlar üzerinden “Alımlar durdu”, “Üretim durdu”, “Çiftçi isyanda”, “Fabrikaya teslim edemedi” gibi gerçeği yansıtmayan haberler yer almıştır.

 

Ülke genelinde pancar teslimi her yıl hasatla birlikte Eylül ayında başlamakta ve Ocak ayına kadar sürmektedir.

 

Fabrikaların işleme kapasiteleri doğrultusunda randevu usulüne göre de alım devam etmektedir.

 

Böylece, pancarın birden fazla yükleme boşaltmadan kaynaklanan kayıplarının önüne geçilmekte,  çiftçilerin sıra bekleyerek zaman kaybetmesi, teslim yerlerinde uzun kamyon ve traktör kuyruklarının oluşması da engellenmektedir.

 

Bu yıl da geçmiş yıllar ile kıyaslandığında pancar tesliminde her hangi bir gecikmenin yaşanması asla söz konusu değildir.

 

Çarpıtılan habere konu edilen Kahramanmaraş’taki pancar çiftçimiz ise, kendisine verilen randevu doğrultusunda şimdiye kadar 193 ton şekerpancarını Elbistan Şeker Fabrikasına teslim etmiş, geriye kalan 175 ton şekerpancarının da verilen randevu tarihi doğrultusunda alımına devam edilmektedir.

 

Kasıtlı yapılan haberlerde yer aldığı gibi pancar alımlarının ve üretimin durduğu iddiaları ise yalandır.

 

Pancar tarımının yapıldığı bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de randevu usulüne göre hasat edilen pancarlar, fabrikalar tarafından teslim alınmaktadır.

 

 Ne Kahramanmaraş’taki çiftçimizin ne de diğer pancar üretimi yapan çiftçilerimizin “pancarlarının alınmaması, ürünlerinin zayi olması veya farklı şekillerde herhangi bir mağduriyet yaşamaları asla söz konusu değildir.

 

Ayrıca mahsulünü fabrikaya randevu sitemiyle teslim eden çiftçilere ilave olarak da nakliye bedeli ödenmektedir.

 

Söz konusu sektör, bakanlığımız tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Çiftçilerimizin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları için ise gerekli kontroller yapılmaktadır.

 

Basında yer alan “olumsuz algı oluşturma içerikli haberlerin”, yukarıda yer verilen bilgiler doğrultusunda değerlendirilmesini, kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • hüseyin
    21 Kasım 2018 Çarşamba

    ben aksaray ili sultanhanı ilçesinden bir çiftçi. bizim burada bulunan balküpü şeker fabrikası çiftçisine ne nakliye bedeli ödüyor nede küpesini veriyor. nakliye ödemiyor küspe vermiyor gübre ve tohum fabrikanın verdiğini almakla zorunluyuz.


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder