Yükleniyor...
Son Dakika
21.11.2018

Pirinç ekiminde nelere dikkat edilmeli?

Pirinç, buğday ile birlikte insanlığın temel besin kaynaklarından biri. Kabuklu haline çeltik ismi verilen pirinçteki nişasta oranı buğdaydan bile daha fazla. Daha çok Asya ülkelerinde yetiştirilen pirinç, Türkiye'de sulama imkanları yüksek olan Trakya, Samsun ve Çorum gibi bazı bölgelerde çiftçiye gelir sağlıyor. Peki pirinç nasıl yetiştirilir, nelere dikkat edilmelidir?

Pirincin çimlenmesi için en az sıcaklığın 12 derece, vejeterasyon dönemindeki sıcaklığın da 20-30 derece arasında olması gerekiyor. Pirinç yetiştiriciliğinde kullanılan suyun sıcaklığının da en az 12 derece olması şart. Pirinç suyun içinde çimlenen ve kökleri suyun içindeki erimiş oksijenden faydalanan tek tahıl türü olarak biliniyor. Ayrıca tuzlu ve alkali topraklarda yetiştirilebilmesi ve bu toprakların ıslahında faydalı olması da bir diğer özelliği.

 

HANGİ TOPRAKLARDA YETİŞİR?

Toprak bakımından pirinç bitkisi seçici değildir. Su geçirgenliği az, derin, tınlı ve besin maddelerince zengin topraklarda daha yüksek verim alınır. Tuzlu toprakların ıslahında kullanılır.

 

HER YIL EKİLEBİLİR Mİ?

Aynı tarlaya her yıl üst üste çeltik ekilirse ürün verimi azalır, yabancı otlar ve hastalıklarla mücadele de zorlaşır. 2-3 yıl üst üste çeltik ekildikten sonra tarlaya yem bitkilerinden birisi ekilirse bu sorun ortadan kaldırılır. Baklagil yem bitkileri topraktaki azot bileşiklerini arttırdığı için pirinçten sonra bunlar tercih edilebilir.

 

TOPRAĞIN HAZIRLANMASI:

Küçük parsellerde tesviye bıçağıyla, daha geniş parsellerde ise hafif ağırlıklı grayder ya da lazerle çalışan tesviye aleti toprak hazırlanır. Sonbaharda derin sürüm yapılması önerilir. İlkbaharda tavalar yapıldıktan sonra diskaro veya kazayağı ile işleme gerekir.

 

TOHUM SEÇİMİ

Pirinç ekiminde hastalıklardan, yabancı otlardan ve kırmızı çeltik tohumlarından temizlenmiş ve sertifikalı ürünler kullanılmalıdır. Ekilecek tohum miktarı çeşidin özelliklerine, ekim zamanına ve toprağın verimlilik durumuna göre değişiklik gösterir. Küçük daneli çeşitler için dekar başına 15 kilogaram, orta daneli çeşitlerde 17-18 kilogram, iri daneli çeşitlerde ise 20 kilogram olabilir. Metrekareye atılacak tohum adeti 500-600 kadardır.

 

TOHUMUN EKİME HAZIRLANMASI

Kullanılacak Tohumlar 2 gün önce su içine konulup ön çimlendirme işlemine alınır. Bu sırada çeltik yanıklık hastalığı ile mücadele amacıyla fungusitlerden birisiyle (Benomyl, Carbendazim) ilaçlanır. Beyaz uç nemotoduyla mücadele için ön çimlendirmeden önce tohumların 55-60 derece ısıdaki suda 10 dakika kadar tutulması önerilir.

 

EKİM DÖNEMİ

Ekim zamanı, yetiştirilecek çeşidin vejetasyon süresi, hava ve sulama suyu sıcaklığına göre değişir. Çeltik için çimlenme ve fide devresinde en uygun sıcaklık 18-35 derece arasıdır. Su sıcaklığının da en az 12 derece olması istenir. Türkiye'de Mayıs ayının ilk haftasından sonra çeltik ekimi yapılabilir.

 

Ekim YÖNTEMLERİ

1.Serpme (elle, gübre saçıcıları ile uçakla )

2.Mibzerle

3. Fideleme: Çeltik ekiminden önce tavalar iyice bulandırılmalı ve tohum üstünde ince mil örtüsü oluşması sağlanmalıdır. Tohumlar toprak yüzeyine tutunduktan 3-4 gün sonra tavalardaki su tahliye edilir. Tavalara 5-6 gün sonra ince bir su verilmesi gerekir.

 

GÜBRELEME NASIL YAPILIR?

Çeltik için azotlu, Amonyum Sülfat gübresi tavsiye edilir. Dekara 80 kilogram atılabilir. Amonyum Sülfat gübresinin yarısı ekimle birlikte, kalan yarısı da ekimden 55-60 gün sonra uygulanır. Ya da bir kısmı ekimde sırasında, bir kısmı kardeşlenme başlangıcında ve geri kalan kısmı ise ekimden 50-60 gün sonra kullanılabilir.

 

PİRİNÇ HASADI

Pirinç hasadı salkımların yüzde 80 kadarı saman rengi olduğunda, alt bölümlerinde taneler sert mum zamanına ulaştığında yapılır. Tanelerin nem oranı yüzde 22-24 arasındadır. Erken hasat yapılırsa, tanelerin yeşil olması sebebiyle verim düşer. Geç hasatta, hayvanların verdiği zarardan kırık taneler artar ve kurutma sorunu ortaya çıkar. Çeltiğin en iyi şekilde kurutulması için nem oranı yüzde 14'ün altında olması gerekir. Güneşte kurutma için pirinç sert zemine serilir. Sıkça kürekle karıştırılır.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder