Yükleniyor...
Son Dakika
21.11.2018

Bitkisel yağa 'geri kazanım' zammı

Çevre Kanunu ile bitkisel yağ fiyatlarına litre başına 20 kuruş geri kazanım katkı payı eklenecek. Ambalaj maliyetleri ve üretici maliyetleri de eklenince yağ fiyatlarına en az yüzde 10 zam bekleniyor.

Çevre Kanunu değişikliği ile üretilen her litre yağ için 20 kuruş geri kazanım katkı payı tahsilinin öngörüldüğünü belirten Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Yıllık 3 milyon ton üretimimiz var. Bu sektörümüze yılda 700 milyon TL ek maliyet anlamına geliyor. Ambalaj maliyetleriyle birlikte üreticinin maliyeti yaklaşık yüzde 10 artıyor. Ne yazık ki tüketiciye yansıyan fiyatlarda artış kaçınılmaz hale gelecek” uyarısında bulundu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifini detaylıca incelediklerini belirten Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Maalesef tasarı görüşe açılmadığından katkıda bulunma şansı yakalayamadık. Üreticiden tüketiciye, sanayi sektöründen hizmet sektörüne kadar toplumun geniş kesimlerini derinden etkileyecek tasarıya olumlu katkılarda bulunmak en büyük arzumuz. Bu kapsamda bazı önerilerimizi paylaşmak isteriz” ifadelerini kullandı.


Kanun teklifinde belirlenen geri kazanım katkı payının bitkisel yağ sektörüne çok ağır mali yükümlülük getireceğine dikkat çeken Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti: “Litre başına 20 kuruş geri kazanım payı tutarı öngörülüyor. Yıllık toplam 3 milyon ton üretimimiz var. Bu sektörümüze yılda 700 milyon TL ek maliyet anlamına geliyor. Ambalaj maliyetleriyle birlikte üreticinin maliyeti yaklaşık yüzde 10 artıyor. Bu boyuta ulaşan bir ilave maliyeti üretici kendisi karşılayamaz. Ne yazık ki tüketiciye yansıyan fiyatlarda artış kaçınılmaz hale gelecek.”

 

“Geri kazanım katkı payı makul bir seviyeye çekilmeli”
BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, geri kazanım katkı payı miktarının sektör için makul bir seviyeye çekilmesini arzu ettiklerini belirterek, bitkisel yağlardan hangilerinin bu kapsama alınacağının belirlenmesinin önemine de dikkat çekti. Büyükhelvacıgil, şöyle devam etti:

 

“Hem üreticimiz hem de tüketicimiz kazanırken, çevrenin de korunması en büyük arzumuz. Kanun teklifi, pek çok sektörü olduğu gibi bitkisel yağ sektörünü de etkileyecektir. Dolayısıyla, geri kazanım katkı payı konusunun netleştirilmesi, sektörümüzün önünü görmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

“Üretilen yağın tamamı çevreye bırakılmaz”
Hepsinden önemlisi, bitkisel yağların dörtte üçlük bölümü yemeklerde kullanılmaktadır. Kızartmada kullanılan kısmı ise dörtte birinden daha azdır. Üretilen yağın tamamı çevreye bırakılmaz. Bu nedenle geri kazanım katkı payının üretilen yağın dörtte birinden alınacağına yönelik bir ifadenin eklenmesi de önem taşımaktadır. Genel kurul aşamasında sektörün sürdürülebilirliği de dikkate alınarak, rakamların tekrar gözden geçirilmesini bekliyor ve umut ediyoruz. Umuyoruz sesimiz, TBMM tarafından da duyulacaktır.” Kaynak: gıdahatti.com

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder