Yükleniyor...
Son Dakika
23.11.2018

Bakan açıkladı, tarım destekleme ödemeleri bugün başlıyor

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere 490 milyon TL tarım destekleme ödemelerinin bugün başladığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Ekonomik Forumu'na katıldı. Pakdemirli şunları söyledi: "Önümüzdeki 6 ay içerisinde kasaplık hayvanla ilgili herhangi bir ithalatımız olmayacak. Bunu net söyleyebilirim ama Türkiye tüketimini 6 kilodan 15 kiloya çıkarırken üretimini yüzde 70 artırmış. Bugün itibarıyla tüketici tercihleri proteinde bir miktar daha ette olduğu için bizim bu konuyla ilgili ithalat bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmamız 3 senelik bir program. 2021 yılı içinde biz artık 'tamamen Türkiye bu konuda ithalata bağımlı olmaktan kesinlikle çıkacaktır' diyebiliyoruz. Ucuz eti sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Türkiye'de 81 ilde teşkilatı olan üç büyük markette 29 lira kıyma, 31 lira kuşbaşı et satışları devam etmekte. Bunu da devam ettirebildiğimiz sürece devam ettirmeyi düşünüyoruz.

 

490 MİLYON TL'LİK ÖDEME BAŞLIYOR
"Bugün itibarıyla başta organik tarım destekleri olmak üzere birçok kalemde destek ödemesi yapmaya başlıyoruz, toplamı 490 milyon lira." dedi.

 

DESTEKLEME TUTARLARI AÇIKLANDI
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin destekleme açıklamasından sonra bakanlık yetkilileri de ödemelere ilişkin bilgi verdi. Buna göre, 2018 yılı destekleme ödemelerine bugün başlanacak. Destekleme ödemeleri ise şöyle açıklandı:

"Alan bazlı desteklemelerden, organik tarım desteği olarak 74 ilde 51 Bin 443 üreticiye 143,7 milyon TL, hayvancılık desteklerinden, hayvan genetik kaynaklarının geliştirilmesi desteklemesi olarak 37,5 milyon TL, biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği olarak 9,4 milyon TL, süt tozu ve çiğ süt desteği olarak 12,9 milyon TL, kırsal kalkınma desteklerinden, kırsal kalkınma ekonomik yatırımlar ile bireysel basınçlı sulama desteği olarak 80,7 milyon TL, IPARD ulusal katkı payı olarak 40 milyon TL, diğer tarımsal desteklemelerden, tarım sigortaları desteği olarak 149,3 milyon TL, tarımsal danışmanlık desteği olarak 13,1 milyon TL, çiftlik muhasebe veri ağı katılım desteği olarak 3,4 milyon TL."

Böylelikle 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren toplam 12,7 milyar TL ile 2018 yılı için üreticilere verilmesi planlanan toplam 14,5 milyar TL'lik tarımsal destekleme ödemelerinin yüzde 88'lik kısmının ödenmiş olacağı açıklandı. Ödemelerin de bugün saat 18.00'den itibaren üreticilerin hesaplarına yatırılacağı kaydedildi.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Haci simsek
    26 Kasım 2018 Pazartesi

    Gecen yildan kalan 5 kuruslar seneyemi kaldi

  • Mustafa ekercan
    24 Kasım 2018 Cumartesi

    Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder