Yükleniyor...
Son Dakika
23.11.2018

25 yılımı verdim, ben bu konuyu biliyorum

Tarım Bakanı Pakdemirli, kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi: "Herkes okumadan alim, yazmadan katip oluyor. Ben 25 senemi verdim, bu konuyu biliyorum."

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Ekonomik Forumu'nda konuştu. 'Ucuz et' projesine değinen Pakdemirli, bunu 'sosyal sorumluluk' olarak gördüklerini ifade etti ve 81 ilde teşkilatı olan üç büyük markette 29 liradan kıyma, 31 liradan kuşbaşı et satışına mümkün olduğunca devam edeceklerini belirtti.

 

'TARLADA ÜRÜN 1 LİRA TÜKETİCİDE 4 LİRA'
Hal yasası ve perakende yasası çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Pakdemirli, şöyle konuştu: "Tarlada ürün 1 lira, tüketicide 4 lira. Burada verimsizlikleri ne yapacağız? Yüzde 10-12 tarlada, yüzde 25-30 halde, yüzde 10 markette, yüzde 10 civarı da evde kayıp var. Aslında değer zincirinde ürünün yüzde 50'sini kaybediyoruz. İşte doğru hal yasası, doğru perakende yasası, bunlar üzerinde çalışıyoruz. Bana göre, İzmir Yelki'deki köylü vatandaşım oradaki ulusal zincir markette ürününü, sebzesini, meyvesini satabilmeli. Bununla ilgili ben perakende sektöründen geldiğim için hepsinin genel müdürleriyle konuşuyorum. Coğrafi işaretli bir ürün veya yerel ürün satma mecburiyeti yasal anlamda yüzde 1 ama biz bunu yüzde 20-25'ler seviyesine taşıyabilirsek hem yerel ekonominin kalkınmasını hem de ciddi bir verimliliği yakalayabiliriz. Bu ürün taşınırken üç defa elleçlenmeyecek, üç defa mazot, işçilik ödenmeyecek. Bunları da mutlaka hesaba katıyor olmamız lazım."

 

'HERKES OKUMADAN ALİM, YAZMADAN KATİP'
Tarımın çok eleştiri alan bir konu olduğunu, haksız eleştirilerle de karşılaştıklarını aktaran Bekir Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkes okumadan alim, yazmadan katip. Birileri eleştiriyor. Diyor ki 'bakan staj yapsın. İzmir milletvekili. Kelli felli adam. Bakıyorum yüksek okul mezunu, spekülasyon yapıyor. Ben 25 senemi verdim. Bu konuyu biliyorum. Milletvekillerimiz çalışacak, doğru eleştirilerle gelecekler."

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder