Yükleniyor...
Son Dakika
24.11.2018

Çiftçti ve üretici, gübre için acil çözüm bekliyor

Gübre fiyatlarındaki ani ve yüksek artış hem çiftçiyi hem de gübre üreticilerini perişan etti. Sektör, gübrede KDV indiriminin olumlu bir adım olduğunu ancak yaşanan sıkıntıyı çözmeye yetmediğini düşünüyor. Çiftçiler ve üreticiler, gübre fiyatlarının düşürülmesi için yeni adım bekliyor.

Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GUİD) Genel Sekreteri Sebahattin Emül, “Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri gübre sektörü ile bir araya gelerek, çoğunlukla bürokrasiden ve prosedürlerden kaynaklanan maliyet artışı sorunlarını gidermeli ve ortak çözüme kavuşturmalıdır” dedi. Gübrede KDV’nin sıfırlanmasını çok önemli bir adım olarak değerlendiren Emül, sektördeki maliyet artışlarına dikkat çekerek, “Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri gübre sektörü ile bir araya gelerek, çoğunlukla bürokrasiden ve prosedürlerden kaynaklanan maliyet artışı sorunlarını gidermeli ve ortak çözüme kavuşturmalıdır” diye konuştu.

 

Türkiye’de tarımsal üretimde kullanılan kimyasal gübre ihtiyacı; yıllara, döviz kurlarındaki istikrara ve çiftçinin alım gücüne göre değişmekle birlikte, yaklaşık 5 – 5,5 Milyon ton civarında. Azot (N) ihtiyacının da yine tamamına yakın kısmını ithalatla karşılanırken, yerli kaynaklar kullanılarak yılda yaklaşık 1,5 milyon ton muhtelif organik gübre üretilip tarıma kazandırılıyor.

 

Sebahattin Emül, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetimizce, bu önemli adım atılarak KDV sıfırlandı. Türkiye’de; bilhassa Mardin Mazıdağı’nda var olduğu bilinen Fosfat kaynakları bulunmaktadır. Bu kaynaklar tekrar araştırmalı ve organik gübre olabilecek yerli kaynaklar için gübre sektöründe faaliyet gösteren müteşebbis firmalar teşvik edilerek desteklenmelidir. En önemlisi de Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri Gübre sektörü ile bir araya gelerek, sektörün önünde engel olarak görünen ama çoğunlukla bürokrasiden ve prosedürlerden kaynaklanan maliyet artışı sorunlarını gidermeli ve ortak çözüme kavuşturmalarıdır.”

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder