Yükleniyor...
Son Dakika
26.11.2018

Yer fıstığı ekimi, bakımı ve hasadı

Türkiye'de yer fıstığının yüzde 80'i başta Osmaniye olmak üzere Çukurova bölgesinde üretiliyor. Yer fıstığı ekilen tarlalarda, hasattan sonra azot bakımından çok zengin bir toprak örtüsü oluşur. Peki yer fıstığı tohum seçiminde ve bakımında nelere dikkat edilmeli?

Türkiye'de ekonomik açıdan yer fıstığı üretimi önemli seviyelerde bulunmasına rağmen ülkemizde yüksek kaliteli fıstık tohumu üretilemiyor. Çiftçiler genellikle kendi mahsullerinde elde ettikleri tohumları tercih ediyor.

 

HANGİ TOPRAKLARDA YETİŞİR?

Yerfıstığı iyi drene olmuş, gevşek yapılı, kumlu-tınlı, kalsiyumca zengin ve organik maddesi orta derecede olan topraklar için uygundur. Ancak kireçli topraklarda yeterince gelişemez. Ekim yapılacak tarla pullukla 20-25 santim derinlikte sürülür. Kışı dönemi bu şekilde geçirilir. Tarla ilkbaharda yüzlek olarak kültüvatör ile karıştırılır. Daha sonra üzerinden tapan veya merdane geçirilerek yüzeyi ezilir, bastırılır. Ekim yapılacak tarla toprak tava gelmeden işlenmemelidir. Aksi halde oluşan kesekler, yerfıstığı iğnelerinin (ginofor) toprağa girmesini engel olur.

 

GÜBRE UYGULAMASI

Yerfıstığı topraktaki besin maddelerini en iyi şekilde değerlendiren bitkilerden biri olarak bilinir. Yerfıstığı bitkesinin köklerinde bulunan Rhizobium bakterileri toprağa azot verir. Bu sebeple uzun süre aynı tarlada yerfıstığı tarımı yapılıyorsa azotlu gübre uygulamasına ihtiyaç kalmaz. Yeni yerfıstığı ekilen tarlalarda ise bakteri aşılaması yapılmıyor ise ekimle birlikte dekar başına 4 kilogram azotlu gübre uygulanabilir. Daha sonra da iki parça halinde dekar başına 15 kilogram daha azot verilebilir. Ekimle beraber verilecek fosforlu gübre verimi artırır. Fosfor yerfıstığında meyve oluşumunu artırır, boş kapsül oranını azaltır.

 

Ülkemizin toprakları yüksek potasyum içerir. Bundan dolayı rasgele potasyumlu gübre uygulanmamalıdır. Toprak analizi yaptırmadan potasyum kullanmayın. Yer fıstığı tarımında toprak pH’sı 5,9’un altına düşmüşse, kesinlikle kalsiyum gübrelemesine ihtiyaç duyulur. Kumlu topraklarda kalsiyum azdır.

 

NE ZAMAN EKİLİR?

Yerfıstığı yazlık ve sıcak iklim bitkisi olarak bilinir. Toprak ısısı 15-20 dereceye çıktığında yerfıstığı ekimine başlanır. Fıstık yüksek yağışa ihtiyaç duymaz. Yetişme süresi boyunca toplam 500-600 milimetrelik yağış yeterli gelir. Ancak bitkinin uzun süre susuz kalmaması gerekir. Aksi halde fıstık taneleri küçük kalır ve verim düşer. Çoğunlukla 10 Nisan - 20 Mayıs arasında ana ürün olarak yerfıstığı ekimleri yapılır. Eğer ikinci ürün olarak yerfıstığı ekilmek isteniyorsa buğday hasadını takip eden en kısa sürede ekim yapılmalıdır. Ekim 25 Haziran'ı geçmemelidir.

 

ÇEŞİT SEÇİMİ

Türkiye'de çoğunlukla yarı yatık ve yatık büyüme tipindeki Virginia çeşidi yerfıstığı ekilmektedir. Bu sebeple sıra arası 70 santim, sıra üzeri 15-25 santim arasında değişir. Dekar başına tohum miktarı ekim sıklığına göre 5,5-11,5 kilogram arasında değişir. Ekim derinliği kumlu topraklarda 6-9 santim, ağır topraklarda smd 5-6 santim olmalıdır.

 

BAKIMI VE ÇAPA İHTİYACI

Yerfıstığında en önemli bakım işlerinin başında; çapalama ve yabancı ot kontrolü, boğaz doldurma, sulama ve zirai mücadele işleri gelmektedir.

 

SULAMA İHTİYACI

Yer fıstığı, tohum çimlenme devresi, ekimden sonraki çiçeklenme ve ginofor oluşturma devresi ve meyvenin oluşması ve olgunlaşma döneminde daha fazla suya ihtiyaç duyar. Gelişme dönemi Temmuz ve Ağustos aylarına denk geldiği için bu aylarda su ithiyacı fazladır. Sulama aksatılırsa verim düşer. Yağmurlama sulama tercih edilmelidir. İlk sulamada bitki iyice suya doyurulur. 15-17 gün arayla 4-5 sulama yapılması önerilir.

 

HASAT VE KURUTMA

Türkiye'de yetiştirilen fıstık çeşitleri genellikle 150-160 günde hasat olgunluğuna ulaşır. Makineyle hasat yapılır. Hasatta meyveler yüksek nemlidir. Kurutm işlemiyle nem oranının yüzde 10 kadar düşürülmesi gerekir.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder