Yükleniyor...
Son Dakika
27.11.2018

Çiftçilerin en mutsuz olduğu ülke hangisi?

Agrievolution İş Barometresi Anketi’nin 18. sayısı yayınlandı. Ankette Türkiye'deki tarım sektörü için kaygı verici bulgular yer alıyor...

Söz konusu anket, küresel tarım makineleri endüstrisinin kıdemli yöneticileriyle yapılıyor. Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği’nin (TARMAKBİR) de üyesi olduğu kuruluşun geçmişi 2008 yılına kadar uzanıyor. Ankete katılan Avrupa, Japonya, Brezilya, Rusya, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nden 195 kişi katıldı. Anket kapsamında Nisan – Mayıs ve Ekim – Kasım dönemleri değerlendirmeye alındı.

 

Tarım makineleri endüstrisi için işlerin geçmiş döneme kıyasla zayıfladığını ortaya koyan ankette, Türk Tarımı için kaygı verici bazı bulgulara yer verildi. Ankete göre endüstri temsilcilerinin önemli bir bölümü önümüzdeki 6 ayda ciro artışı beklentisi içerisinde.

 

Agrievolution İş Ortamı Endeksi: Türkiye’deki durumun özellikle Ekim Endeksi’nde belirgin şekilde kötüleştiği görülüyor. Ankete bakıldığında, tarımın kârlılığına dayalı bir parametre olarak çiftçilerin en mutlu olduğu yerin Brezilya, en mutsuz olduğu yerin Türkiye olduğunu görülüyor. Türkiye’deki kredi koşullarının da bozulması, raporun öne çıkan bulguları arasında yer alıyor. Türkiye için tek olumlu bulgu, önceki dönemlere kıyasla ihracatın artış yönünde olması.

 

Çiftçiler kredi alamıyor

Rapora göre son 3 ayda Türkiye dışındaki ülkelerde krediye erişim büyük oranda sabit kaldı, Rusya’da ise kolaylaştı. Öte yandan Türkiye’deki kredi koşulları ciddi şekilde bozuldu. Anket, çiftçiler için kredi almanın yüzde 100 zorlaştığını ortaya koyuyor.

 

Cirolar da düşüyor!

Anketin ciro hakkındaki sorusuna göre, Türkiye’deki katılımcıların %92’si önümüzdeki 6 ayda daha düşük bir ciro elde edeceğini düşünüyor. Kalan %8 ise ciroların aynı kalması beklentisinde. Katılımcıların %64’ü, cirolarının %21 ile 40 arasında değişeceğini düşünüyor. %14’lük bir grup ise cirodaki kaybın %40’tan daha yüksek olacağını düşünüyor.

 

Tarım sektörü istihdamı için kötü bir dönem geliyor

Ülkemizdeki tarım makineleri sanayicilerinin %43’ü aynı istihdamla yola devam etmek istediğini ifade ederken, %57’si ise işgücünde bir azaltma planladığını söylüyor. Aynı soru geçici çalışanlar için durum daha vahim. Sanayicilerin %86’sı işgücünü azaltmayı planlıyor. Kaynak: Gıdahattı

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder