Yükleniyor...
Son Dakika
28.11.2018

İşte para eden meyve Pepino

Artan maliyetler sebebiyle para kazanamayan çiftçiler için aslında yüksek kazançlı pek çok alternatif ürün var. Bunlardan biri de Türkiye'de yeni yeni tanınmaya başlanan pepino. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki seralar pepino üretimi için ideal. Pepino fideleri 15-25 TL arasında satılıyor. Marketlerde pepino fiyatları ise 20 liradan başlıyor.

Pepino'nun anavatanı Güney Amerika ülkesi Peru. Patlıcangiller familyasına ait bitki, aroması ve görünümüyle kavunu andırıyor. Etli,sulu ve ince kabuklu olan pepinonun içerisinde tohum ve çekirdek bulunmuyor. Meyvenin tümü yenilebiliyor. Meyve ağırlığı 40-50 gram başlayıp 1.300 grama kadar çıkabiliyor ancak ideal pazarlama ağırlığı 200-300 gram arasında değişiyor.

 

PEPİNO YETİŞTİRİCİLİĞİ

Pepino bitkisi suyu çok sevdiği için yaz aylarında haftada 2-3 kez sulanması gerekiyor. Üretimi genellikle çelik ile yapılıyor. Çelikler torf veya bahçe toprağında hazırlanan çoğaltma ortamında yarıya kadar toprağa gömülüyor. Yaklaşık 1 hafta içinde köklenen çelikler saksılara dikiliyor. 18-23 derece sıcaklık ve yüzde 80-90 nem içeren ortamlarda daha iyi kökleniyor. Her bir salkımda 1-12 arasında meyve yetişiyor.

 

Başlangıçta yeşil olan meyvelerde olgunlaşma döneminde mor çizgiler oluşuyor. Krem-sarı renge dönüşen ve sulanan meyve yemeye hazır hale geliyor. Hasadın geciktirilmesi şeker oranını artırıyor ve meyvede koyu kahverengi lekelere yol açıyor. Bu da meyvenin kalitesini ve fiyatını düşürüyor.

 

NE ZAMAN EKİLİR?

Akdeniz ve Ege bölgelerindeki ısıtmalı seralarda güz üretimi için 15 Eylül tarihi tavsiye ediliyor. Diğer bölgelerdeki seralarda ise 15 ekim tarihinden sonra basit örtü serası yapılarak oluşturulan meyvelerin olgunlaşmasının sağlanması ve meyve verme sürelerinin uzatılması öneriliyor. Ancak üretim süresinde dalındaki pepinoya kesinlikle el sürmemek gerekiyor. Aksi halde meyve kalitesi düşüyor.

 

Fide ile üretilip, meyvelerin belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilmesi öneriliyor. Ancak olgunlaşma döneminde suyu azaltmak gerekiyor. Meyvenin gelişimi için bol güneş ve temiz hava şart.

 

Kaliteli üretim için 1 salkımda 2 veya 3 meyve öneriliyor. Meyve seyretmesinin meyveler ceviz büyüklüğüne ulaşınca yapılması öneriliyor. Bir fidede 3 ana gövde bırakılıp yan dalların ve meyvelerin fazla büyümeden periyodik olarak budanması gerekiyor.

 

PEPİNONUN SAKLANMASI VE TÜKETİLMESİ

Pepino, 7,5-10 derece ısı ve yüzde 90-95 oransal neme sahip bir ortamda 4-6 hafta kadar saklanabiliyor. Pepino, taze olarak tüketildiği gibi genelde meze olarak, dondurma ile birlikte ve karışık meyve salatalarında garnitür şeklinde de değerlendiriliyor.

 

PEPİNOYU NASIL SATARSINIZ?

Pepino fideleri 15-30 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Pepino meyvesi, özellikle büyükşehirlerde yaygın olan süpermarket zincirleri ve gurme marketlerinin büyük ilgisini çekiyor. Ayrıca bazı internet satış siteler de pepino satışı yapıyor. Ege ve Akdeniz'de seralarda pepino yetiştiren bazı çiftçiler ise açtıkları internet siteleri aracılığıyla doğrudan pepino satışı yapıyor. Üreticiler, Türkiye'nin dört bir yanından gelen siparişleri kargo ile gönderiyor.

 

PEPİNONUN FAYLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Pepino, C vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor, sodyum ve magnezmum içeriyor. Pepino meyvesi, eklem romatizmasına ve çocuklarda kemik gelişimine iyi geliyor. Kolesterolü de düşürüyor. Bol miktarda bulunan A ve C vitaminleri sayesinde de idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini artırdığı biliniyor. Yara ve diş iltihaplarına da iyi geliyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder