Yükleniyor...
Son Dakika
29.11.2018

Gübre derdine son: Ejder meyvesi

Ejder meyvesi, diğer adıyla pitaya son dönemde Türkiye'de de popüler oldu. Cumhurbaşkanlığı'nın 29 Ekim resepsiyonunda davetlilere ejder meyvesi ikram edilmesiyle Türkiye'de bu meyveyi duymayan kalmadı. Tropikal iklim meyvesi olan pitayayı Antalya ve Mersin'de bazı çiftçiler üretmeye başladı. Hatta geçtiğimiz günlerde Antalya'da bir üretici ejder meyvesinin tescilini de aldı. Peki Ejder meyvesi nasıl yetiştirilir...

Vietnam ve Filipinler kökenli olan pitaya, kaktüslü ve tropik iklim kuşağında yetişen bir bitki. Türkiye'de ise Akdeniz iklim kuşağında yetiştirilebiliyor. Henüz iki yıl önce Türkiye piyasasında giren ejder meyvesi Çin, Tayland, Endonezya, Filipinler, Avrupa ve ABD’de çok tüketilen bir ürün. Özellikle zayıflama, forma girme ve hastalıklarda takviye gıda olarak kullanılıyor.

 

GÜBREYE İHTİYAÇ YOK

Pitaya, kolay yetiştirilen, kolay satılan bir ürün aslında. Bu meyvenin en önemli özelliği kimyasal gübreye olan alerjisi. Eğer bitkiye kimyasal gübre verirseniz meyve çıkmıyor. Tamamen doğal toprakta ve çok az suyla yetişiyor. Ortalama 30-32 derece hava sıcaklığı ve nem pitaya için yeterli.

 

ÜRETİMİ OLDUKÇA BASİT

Pitaya üretimi için 1 dönüm arazi yeter. Akdeniz bölgesinde açık alana dikim yapılabilir. Ancak daha soğuk yerlerde sera önerilir. Açık arazide 1 dönüm için 900, serada da 680 adet ejder meyvesi fidesi gerekiyor. Ekim arazisine 3’lü ya da 4’lü dikecek fidan grupları için ahşap veya başka maddeden beşona ihtiyacınız olacak. Beşonların üst kısımlarında üzüm asmasındaki benzer ızgaralar gerekiyor.

 

Fidanların renklerine göre karışık şekilde dikilmesi polenleşmeyi artırır. Bitkinin köklenene kadar çok az suya ihtiyacı olur. Fazla su çürütür. Fidanların uzayınca nazik şekilde beşonun üstündeki ızgaralara bağlanması gerekiyor. Uçlarından yeni kollar çıktığında bunlar asma ızgaralarından aşağı sarkıtılmalı.

 

NARENCİYEYE ALTERNATİF

Tomurcuklanmanın ardından nem ve toprak durumuna göre 2-3 ay sonra meyve hasat edilebilir. Migros ve Carrefoursa gibi büyük marketlerin satın alma departmanları bahçeye gelip ürünü kendileri toplayabiliyor. Ejder meyvesi, yüksek fiyatıyla hem üreticiye kazançlı bir alternatif sunuyor. Narenciye üretimine alternatif olarak pitaya - ejder meyvesi üretmeye başlayan çiftçiler, kilosunu 10-14 liraya kadar satabiliyor.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder