Yükleniyor...
Son Dakika
4.12.2018

Ardıç ağacı ile ardıç kuşunun birbirine bağlı hayatı...

Ardıç en asil ağaç türlerinden biri. Çok yavaş büyüyor ve binlerce yıl zorlu koşullarda bile hayatta kalabiliyor... Ardıçın üremesi de sıradışı. Ardıç ağacı ardıç kuşuna, ardıç kuşu da Ardıç ağacına muhtaç. Ardıç kuşu, ardıç ağacının yere dökülen tohumlarıyla besleniyor. Daha sonra dışkıyla atılan bu tohumlar filizlenip fidana dönüyor. Ardıç kuşunun kursağından geçmeyen hiçbir tohum filizlenemiyor...

Servigiller ailesinden iğne yapraklı bir tür olan ardıç; yüksek dağlar, ovalar, bataklıklar ve ormanlarda bulunuyor. Ardıç ağacı sivri, sert ve iğneli yapısı sayesinde kurak ve sert iklimlerde bile rahatlıkla hayatta kalıyor. Geniş bir yetişme alanı olan ardıç ağacı, bazen çalı biçiminde olabilirken; bazen de yüksekliği 10 metreyi bulabiliyor. Ardıç ağacı siyah bir meyvesi veriyor. Bu meyveler, eylül ile kasım ayları arasında taplanıyor ve ilaç sanayinde değerlendiriliyor.


 

Ardıç ağacının en ilginç yönü üreme şekli... Bu ağacın üremesi, diğer bitkilere hiç benzemiyor. Ardıç ağacının üremesi için başka bir canlı şart: O da ardıç kuşu...


 

Ardıç ağacı tohum üretir ve bunları yere döküyor ancak bu tohumlar ardıç kuşu tarafından yenmediği sürece asla çimlenmiyor. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde ardıç ağacının tohumlarının üzerindeki kabuk açılıyor ve çimlenme başlıyor. Ardıç kuşunun dışkısı ile toprağa karışan bu tohumlardan yeni ağaç filizleri ürüyor.


Ardıç fidanları çok zor ve yavaş büyüyor. Bi fidanın 1,5 ile 2 metreyi bulması yıllar alıyor. Fidanın ağaca dönüşmesi ise onlarca yıl sürüyor. Ardıç ağaçları, zahmetli büyümelerine karşın çok uzun ömürlü... Hatta binlerce yaşında olan ardıçlar var. Bir çoğu anıt ağaç olarak koruma altında... Türkiye'deki en eski ardıç ağacı Konya, Taşkent – Alata'da (Balcılar) bulunuyor. iddia ediliyor. 2 bin 300 yaşında olduğu tahmin ediliyor.


 

Ardıçın meyvesi halk arasında ve alternatif tıpta (yani hekimlerin ve bilimin önerisi dışında toplum içinde gelişen hastalıklara şifa arayışı yönteminde) oldukça popüler. Ortaçağ Avrupasını kasıp kavuran veba salgınında halk şifayı ardıç meyvesinde arıyordu. Avrupa’da evlerin etrafı ve bahçeler hastalıklardan korunmak için ardıç ağaçlarıyla kaplanıyor. Türkiye'de de bazı yörelerde kutsal kabul edilen ardıç ağaçlarının dallarına dilek amaçlı bez bağlama adeti hala devam ediyor.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder