Yükleniyor...
Son Dakika
8.12.2018

Kapari yetiştiriciliği, bakımı, hasadı

Yüksek kazançlı ürünler arayan çiftçiler için kapari iyi bir alternatif. Gebre adıyla da bilinen kapari bitkisi, Anadolu’da yetişen en faydalı bitkilerden biri. Özellikle Avrupa ülkelerinde meze olarak yaygın şekilde tüketiliyor. Piyasada kaparinin kilosu 40, kurusu ise yaklaşık 100 liradan alıcı buluyor. Ancak kapari yetiştirmek sanıldığı kadar kolay değil.

Kapari, genelde Akdeniz’in kuru ve taşlı arazilerinde yetişen bir tür. Böğürtlenlerin arasında çıkan kapari çalısı, en çok İspanya ve Afrika’da yetişiyor. Çalı tarzı çok yıllık bir bitki aslında. Ortalama 1,5 metre boyuna ulaşıyor. Dikenli dallarında 5 santim genişliğinde beyaz çiçekleri bulunuyor. Kaparinin tomurcukları günlük toplanır. Sirke yardımıyla turşusu yapılır ya da salamuraya yatırılır. Aroma olarak hardalı ve karabiberi andıran bir yiyecektir.

 

Yoğun ve keskin aromalı bu ürün, soslarda, pizzalarda, salatalarda ve balık yemeklerinde kullanılıyor. Henüz olgunlaşmamış kapari yaprakları salatalara da katılıyor.

 

 

KAPARİNİN FAYDALARI

Kapari, mide gazını önlemek, karaciğerin işleyişini kolaylaştırmak ve romatizmayla mücadele etmek için öneriliyor. Damar sertliği, diüretik, eklem iltihabı, gut, kansızlık ve su toplanmalarına karşı da etkili olduğu belirtiliyor. Antioksidan etkisiyle kansere karşı da etkili. Ayrıca cinsel gücü artırdığı da biliniyor.

 

NASIL YETİŞTİRİLİR?

Kapari tohumları, bir gün ılık su içinde bekletilir. Daha sonra nemli havluya sarılır ve bir kavanoz içinde 2-3 ay buzlukta tutulur. Daha sonra buzluktan çıkarılan tohumlar tekrar bir gece suda bekletilir ve 1 santimetre derinliğindeki suyunu çekmiş toprağa ekilir. Bitkiyi fazla sulamamak gerekir.

 

Eğer kapari çekirdeğinden yetiştirilecekse, çekirdek toprak dolu geniş bir çanağa konulur. Toprağın içine büyük taşlar ve ufalanmış tuğla karıştırılmalıdır. Tohumla kapari bahçesi kurmak risk taşıyor. Bundan dolayı uzmanlar, daha ziyade fidan dikimini öneriyor.

 

 

FİDE ŞEKLİNDEKİ KAPARİ

Kapari dallarını şubat, mart ve nisan aylarında kökünden kesmek gerekir. Daha sonra bu fideler gevşek, suyunu çekmiş toprağa gömülür. Isı kaynağının altta olmasına dikkat edilir. Fidenin gömülmeden önce köklendirme hormonuna daldırılması da tavsiye edilir.

 

KAPARİNİN ÖZELLİKLERİ

Kapari bol güneş ve kurak iklim bitkisidir. Eksi 8 derece ile 41 derece arasındaki sıcaklıkları tolere edebilir. Çalı formunda olduğu için çok dayanıklıdır ve sağlam kök salar. Zorlu çevre ve toprak koşullarına karşı kendi kendini koruyabilir. Türkiye'de Karadeniz bölgesi dışında hemen hemen her bölgede yetişebilir.

 

KAPARİ İÇİN ZENGİN TOPRAK HAZIRLANMASI:

Bir el arabası dolusu iyi yanmış ve topaksız hayvan gübresi, bir el arabası ince sıva kumu ve 5 el arabası tarla toprağı hazırlanır. Yanmış hayvan gübresi ve ince sıva kumları arazinin değişik bölgelerine öbek şeklinde serpilir.

 

 

KAPARİ DİKİMİ

Kıraç ve tarıma elverişli olmayan arazileri değerlendirmek için kapari, ideal bir bitki türüdür. Dikim yapılacak arazide sonbaharda derin sürüm yapılmalıdır. Kapari fidanları, iklim şartlarına göre kasımdan mart ayına kadar dikilebilir. Türkiye'de erken ilkbaharda tarlaya dikilen kaparinin tutma oranının daha yüksek olduğu biliniyor. Toprağın tavda olduğu zaman en doğru dönemdir.

 

2 x 2 metre arayla yaklaşık 40 x 40 x 40 boyutlarında çukur kazılır. Her bir çukura hazırlanan zengin topraktan 1 kürek atılır. Toprak seviyesinden yaklaşık 5-10 santim aşağıda olmak şartıyla çukurun karşılıklı iki kenarına 2 adet fidan dik olarak yerleştirilir.

 

Fidanların üzeri zengin toprakla tamamen kaplanır ve sulama için etrafı çanak biçiminde açılır. Üzerine 1 kova can suyu dökülür. Su döküldükten sonra da üzerine 2-3 avuç zengin toprak serpiştirilir. Son olarak ise fidan dikilen çanağın tam ortasına 1 adet tahta çubuk yerleştirilir.

 

KAPARİ FİDANI BAKIMI:

Fidanlar ilk yıl 1 metreye kadar sürgün verir. Mayıs ayından itibaren 10-15 çiçek tomurcuğu çıkar. Kasımdan sonra ise fidan yapraklarını döker. Fidanların çevresindeki yabancı otlar temizlenir, ilaçlama yapılır ve kurulan dallar budanır.

 

SULAMA

Fidanlara ilk yıl, yaz aylarının çok kurak geçmesi halinde su verilir. Ancak aşırı sulamadan yapılmaması ve suyun gövdeye temas etmemesi önerilir.

 

BUDAMA

Hasattan sonra sonbaharda sürgünler, altında 3-5 santim kadar pay bırakılarak budanır. Kesilen dallar toprakta bırakılmamalıdır. Dalları kuvvetlendirmek için gözlerin sürmesinden yaklaşık 30-40 gün sonra budama yapılırsa daha iyi sonuç alınır.İ

 

GÜBRELEME

Bitkinin aşırı gübrelenmesinden kaçınmak gerekir. Toprak orta derinlikte sürülür ve analiz sonucuna göre hektar başına 400 kilogram süfer fosfat, 100-150 kilogram potasyum klorür, 100 kilogram amonyumsülfattan oluşan taban gübresi atılır. Ama eğer bulabilirseniz hayvan gübresi daha uygundur.

 

 

TOMURCUKLARIN TOPLANMASI

Hasat zamanı Ağustos-Eylül ayları arasıdır. Tomurcuklar tam olgunluğa ulaşmadan önce hasadın yapılması gerekir. Boyutlarına göre 5 ayrı gruba ayrılır: Bunlar Tablet şekerleme, başlıklı pelerin, pelerin, ikinciler ve üçüncüler olarak adlandırılır. Biçimi sebebiyle tablet şekerleme olarak adlandırılan kapari en değerli ve en pahalı türdür.

 

Kapariden ikinci ve üçüncü yıldan itibaren tomurcuk toplanabilir. Dördüncü yıldan itibaren verim artar ve çalı başına 8-10 kilogram ürün alınır. Bitkiden 7-14 günde bir tomurcuk hasat edilebilir. Mayıs-Ekim ayları arasında ortalama 20 kez hasat yapılabilir.

 

Tomurcuğun ucundan tutularak çekilmemesi gerekir, aksi halde ucunda çöpü kalır. Bu durumda bunların ayıklanması için ayrıca işçilik maliyet çıkar. Tomurcuk, bağlı olduğu saptan bükülerek alınmalıdır.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar

  • Ökkeş Naim
    8 Aralık 2018 Cumartesi

    Selamlar, Gaziantep ilinde bulunuyorum. İsteyenede istediği kadar kapari turşusu gönderebilirim. 0 536 602 61 68 Ökkeş Naim


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder