Yükleniyor...
Son Dakika
8.12.2018

Siyah Çin çekirdeği piyasayı istila etti!

Son dönemde Çin’den ithal edilen siyah çekirdek piyasayı adeta istila etti. Artık kuruyemiş stantlarında beyaz yerli çekirdek yerine siyah Çin çekirdeği boy gösteriyor. Daha pahalı olmasına rağmen ithal çekirdek, yerli çekirdekten daha fazla satılıyor.

Siyah Çin çekirdeği kuruyemişçilerin en fazla sattığı ürünler arasında yer alıyor. Kilosu 20 TL’den satılan Çin çekirdeği, beyaz yerli çekirdekten pahalı olmasına rağmen daha fazla tercih ediliyor. Nostalji ve tadından dolayı tercih edilen siyah Çin çekirdeği, yerli çekirdeğin tahtına göz dikmiş durumda.

 

“Olan Türk çiftçisine oldu”
İthal çekirdeğin ister istemez yerli üreticiyi de etkilediğini belirten kuruyemişçi Ahmet Kurt, “İçi dolgun olduğu için müşteri tarafından ilgi görüyor. Beyaz çekirdeği öldürdü. Haftada 100 kilo beyaz siyah çekirdek sattığımızı düşünürsek 1 kilo bile beyaz çekirdek satamıyoruz. Olan da Türk çiftçimize oldu. İthal olduğu için ülkeye bir katkısı yok. Beyaz çekirdeği tamamen bitirdi. Esnaf olarak belki biz kazanıyoruz ama ülkemiz adına dışarıdan gelmesi zarar. Siyah Çin çekirdeğin kilosu 20 TL. Beyaz yerli çekirdeğin kilosu 15 TL. Piyasadaki siyah çekirdeklerin yüzde 100’ü ithal. Bir ülkeden daha geliyor ama çoğu Çin’den. Artık 50 kişiden 1’i beyaz çekirdeği talep ediyor. Vatandaş siyah ithal çekirdeği tercih ediyor” dedi.

 

Son bir yıldır siyah Çin çekirdeğinin revaçta olduğunu söyleyen kuruyemişçi Erdoğan Türker de, “Satışı yerli beyaz çekirdekten fazla. Vatandaş daha lezzetli buluyor. Yaklaşık bir yıldır siyah çekirdek revaçta. Türkiye siyah çekirdeği yetiştirmeye çalışmışlar fakat randıman alamadılar diye duyduk. Biz vatandaşlarımıza yerli beyaz çekirdeği öneriyoruz ama vatandaş siyah çekirdeği talep ediyor. Vatandaş talep edince bizde mecbur satıyoruz. Siyah Çin çekirdeği piyasayı istila etmiş durumda” diye konuştu.

 

Her kuruyemişçide bulmak mümkün!
Siyah Çin çekirdeğinin her yerde satıldığını belirten kuruyemişçi Temel Bulut ise, “Lezzeti ve nostalji olduğu için vatandaşlar siyah Çin çekirdeğini tercih ediyor. Her kuruyemişçide siyah Çin çekirdeği bulmak mümkün. Her yerde satılmaya başlandı. Vatandaşın çok fazla ilgisi var” şeklinde konuştu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder