Yükleniyor...
Son Dakika
10.12.2018

2050’de 10 milyar insanı doyurabilmek için çözümler

2050 yılında dünya nüfusu 10 milyarı geçecek. Küresel gıda talebinin de yüzde 50 artacağı tahmin ediliyor. Peki mevcut tarım yöntemleriyle bu kadar nüfusu beslemek mümkün mü? Dünya Kaynakları Enstitüsü, 2050’de tüm dünyayı doyurabilmek için acilen yapılması gerekenleri sıraladı.

Dünya Kaynakları Enstitüsü; Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile Fransa’da yer alan Kalkınma için Tarımsal Araştırmalar Uluslararası İşbirliği Merkezi (CIRAD) ve Ulusal Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü (INRA) birlikteliği ile hazırlanan Sentez Raporunu yayınladı. Sürdürülebilir Gıda Geleceği Yaratmak adını taşıyan rapor, 2050’de yaklaşık 10 milyar kişiye ulaşacak dünya nüfusunun tamamını besleyebilmek için çözümler içeriyor.

 

2050’de gıda talebi yüzde 50 artacak
2010’da 7 milyar kişi olan dünya nüfusunun 2050’de 9,8 milyara yükselmesi bekleniyor. Nüfus artışı yanında, küresel bazda gelir düzeyinin de artıyor olması, gıda talebini %50’den fazla artıracak. Sadece hayvansal gıdalara bakıldığında bu artış %70’in de üzerinde olacak. Günümüze baktığımızda yüz milyonlarca kişi aç. Dünyanın bitki örtüsü barındıran alanlarının neredeyse yarısı tarımsal faaliyetlerde kullanılıyor. Toprak kullanımındaki değişim yıllık sera gazı salınımının dörtte birinin nedeni olarak görülüyor.

 

Kapatılması gereken açıklar
Sentez rapor; büyüyen gıda talebini karşılarken ormanlık alanların yok edilmemesini, terk edilmiş veya verimsiz arazilerin yeniden ağaçlandırılmasını öngören bazı seçenekler sunarken bir yandan da iklimin kararlı hale gelmesine, ekonomik kalkınmaya ve fakirliğin azaltılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Sürdürülebilir gıda raporuna göre 2050’de dünya nüfusunu doyurabilmek için şu makasların daraltılması gerekiyor:

 

Gıda makası: 2010’da üretilen gıda miktarı ile 2050’de ihtiyaç duyulacak miktar arasındaki fark. Bu farkın 7400 trilyon kalori olduğu hesaplanıyor. Bu miktar kalori bazında 2010’daki bitkisel üretimden %56 daha yüksek.

 

Toprak makası: Bitkisel ürün ve mera veriminin aynı şekilde arttığı düşünüldüğünde, 2010’da kullanılan tarımsal arazi ile 2050’de ihtiyaç duyulacak alan arasındaki fark. Bu alanın 593 milyon hektar olduğu düşünülüyor. Bu da yaklaşık olarak Hindistan’ın yüz ölçümünün iki katı kadar bir alan.

 

Sera gazı salınım makası: 2050’de tarımsal üretim ve toprak kullanımındaki değişim nedeniyle yıllık olarak ortaya çıkacağı tahmin edilen sera gazı (15 gigaton karbondioksit eşdeğeri) ile küresel ısınmayı sanayileşme öncesi zamanların en fazla 2ºC üzerinde tutmayı sağlayacak tarımsal emisyon hedefi (4 gigaton) arasındaki fark. Bu farkın düşürülmesi milyonlarca hektar tarım arazisinin ağaçlandırılmasını gerektiriyor.

 

Üretimi artırırken talebi azaltmak
Raporda bu makasların daraltılarak sürdürülebilir gıda üretiminin olduğu bir geleceğe ulaşmak için yapılması gerekenler 5 grupta toplanan 22 madde ile veriliyor. Bu beş grup ise şu şekilde sıralandı:

 

Gıda ve tarımsal ürünlere talepteki büyümeyi azaltmak


Tarım arazilerini genişletmeden gıda üretimini artırmak


Tarımsal arazi ihtiyacındaki düşüş ile ormanları korumak; ormanları, savanları, turbalık alanları yeniden oluşturmak


Balık arzını artırmak üzere balıkçılık yönetimi ve su kültürünü geliştirmek


Tarımsal üretimden kaynaklanan sera gazı emisyonunu azaltmak

 

Raporda sürdürülebilir gıda çözümlerine ulaşılması için yapılması gerekenler de ayrıca sıralanıyor:

 

Verimliliğin artırılması


Talebin yönetilmesi


Tarımsal yoğunlaşmanın doğal ekosistemlerin korunması ile bağdaştırılması


Geviş getiren hayvanlar olan sığır, koyun, keçi eti tüketiminin azaltılması

 

Yeniden ağaçlandırma ve turbalıkların yeniden oluşturulması


Üretime bağlı iklimsel değişim önlemlerinin zorunlu hale getirilmesi


Teknoloji alanında inovasyonun teşvik edilmesi...

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder