Yükleniyor...
Son Dakika
11.12.2018

Türkiye'nin tropik meyve üssü: Gazipaşa

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi, Türkiye'nin tropik meyve üssü oldu. Asya ve Amerika'nın ekvatoral bölgelerinden getirilen litchi, passiflora, pitaya, mango ve longan meyvelerinin deneme üretimleri başarılı oldu. Böylece ilçede üretilen tropik meyve sayısı 17'ye ulaştı.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü (BATEM), Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 5 yıl önce tropik meyve üretimiyle ilgili çalışmalara başladı. Bu çerçevede Amerika'nın Florida eyaletinden deneme amaçlı passiflora, litchi, pitaya, longan, guava ve mango fidanları getirtildi. Tropik fidanlar,. Gazipaşa’nın Macar, Çobanlar ve Yakacık mahallelerindeki deneme bahçelerine dikildi. Dikilen fidanlardan passiflora, litchi, pitaya, guava, longan ve mango ilk ilk meyvelerini verdi.

 

2013 yılında başlatılan projede başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirten Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Hamide Gübbük, “Bölgemize adaptasyon açısından özellikle guava ve passiflora ön plana çıktı. Passiflora ve guavada yılda iki kez ürün alabiliyoruz." diyor. Hamide Gübbük, “İlçeye getirdiğimiz longan, passiflora ve litchinin ileri dönemlerde yaygınlaşabileceğini düşünüyoruz. Çalışmamızda pilot üretim aşamayı tamamladık. Bundan sonra ön plana çıkan türlerin daha geniş alanlarda yetiştirilmesine odaklanacağız." değerlendirmesini yapıyor.

 

 

PASSİFLORADA İLK YIL ÜRÜN ALMAK MÜMKÜN

Passiflora meyvesi, dikildiği ilk yıl ve yılda iki defa meyve veriyor. Olgunlaştığında kırmızıya yakın bir renge bürünüyor ve ağaçtan kendisi düşüyor. Bu sayede hasadı da çok kolay. Passiflora tane olarak 2-2,5 lira, kilogram olarak da 30 TL’ye satılıyor. İçi kiviyi andıran meyvenin kendine özgü özel bir tadı ve aroması var.

 


 

İTHAL MANGODAN DAHA İYİSİ ÜRETİLDİ

Antalya Gazipaşa’da yetiştirilen mangolar, yurtdışından ithal edilenlere göre daha kaliteli. Fiyatı da daha yüksek. Gazipaşa’daki mangolar ağaç dalında olgunlaştıktan sonra toplanıyor ve gerçek tadı oluşuyor. İthal ürünler ise sevkiyat süresi sebebiyle olgunlaşmadan toplanıyor ve yolda olgunlaşması bekleniyor. Yerli mangolar 10 lira ile 30 TL arasında fiyatlarda alıcı buluyor.

 

 

LİTCHİ VE LONGANIN KAZANCI BÜYÜK

Litchi ve longan aslında kardeş meyveler olarak biliniyor. Tek farkları renkleri, litchinin dışı olgunlaştığında kırmızıya, longanın ise yeşile renge dönüşüyor. İkisinin de içi beyaz, görüntüsü ve rengi birbirine çok benziyor. Ancak litchi tadı ve görünümüyle longandan daha fazla ilgi görüyor. Kilogramı fiyatı ise 60-70 lirayı buluyor.

 

 

GAZİPAŞA'NIN GÖZDESİ PİTAYA

Kaktüse benzer ağacı ve olgunlaştığında güzel bir görüntüye sahip pitaya ise Gazipaşa'da üreticilerin en çok rağbet ettiği tropikal meyve türü oldu. Tanesi 10-15 liraya satılan pitayanın meyve kısmı da mor ve beyaz renkleri ve tadıyla öne çıkıyor. Meyvenin ağırlığı ise 450 gramdan başlayıp 1 kiloya kadar değişiyor.


 


 


 


 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder