Yükleniyor...
Son Dakika
12.12.2018

Çavdar yetiştiriciliği

Çavdar, Türkiye’de diğer tahılların verimli olarak yetiştirilemediği, fakir arazilere ekiliyor. Orta Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde çavdar ekimi yaygın. Daha çok yüksek yayla ikliminde ekiliyor. Bitkinin kökleri çok kuvvetli olduğu için kurak ve soğuk hava şartlarına daha iyi dayanabiliyor. Çavdar, ekmek yapımında kullanıldığı gibi yüksek besin değeri sayesinde başka tahıllarla karıştırılarak hayvan yemi olarak da tercih ediliyor.

ÇAVDARIN İKLİM İSTEĞİ

Soğuğa dayanma kapasitesi çok yüksek olduğu için, kış ayları aşırı sert geçen bölgelerde dahi kolaylıkla yetiştirilebilir. Nem ve sulama isteği azdır. Kökleri güçlü ve derinleri inebildiği için ihtiyaç duyduğu suyu kendisi rahatlıkla bulabilir. Eksi 30 derece ve daha düşük sıcaklıklara dayanabilir ve kar örtüsüne ihtiyaç duymadan kışı geçirebilir.

 

TOPRAK DURUMU

Tüm tahıllar içinde toprak isteği en az olan bitki türüdür. Kumlu-tınlı ve milli topraklarda iyi sonuç verir. Asitli ya da killi topraklarda bile kolaylıkla yetiştiribilir. Bataklık alanların tarıma kazandırılması işlemi için alana önce çavdar ekilir. Yüksek tuz oranına dayanıklı olduğu için çoraklaşmış topraklarda dahi yetiştirilebilir. Bu özelliği sayesinde buğday, arpa, mısır ve pirince uygun olmayan topraklarda çavdar ekilir.


 

ÇAVDAR YETİŞTİRME TEKNİKLERİ

Toprak hazırlığı, buğday ve arpa yetiştiriciliğinde birbirine çok benzer. Çorak arazilerde toprak derin şekilde işlenir. Bu sayede toprak yüzeyinde biriken tuzun, toprağın altına inmesi sağlanır. Bu işlem yapılmazsa tuz yoğunluğundan dolayı ekilen tohumlar çimlenmeyebilir. Çavdar, serpme olarak veya sıraya yöntemiyle ekilir. Ekimde mibzer kullanmak önerilir. Dane ağırlığı az olduğu için tohumların, toprağın 2-3 santim derinliğine ekilmesi gerekir. Bir dönüm alana ortalama 22-24 kilogram tohum ekilmesi tavsiye edilir.

 

Münavebe (nöbetleşe ekim) istemeksizin yıllar boyunca aynı tarlaya ekilebilir. Ancak verimli bir üretim için yine de münavebe yapmak yararlıdır. Kurak bölgelerde nadas da uygulanır. En uygun ekim nöbeti olarak, patates ve bir yeşil gübre bitkisi önerilir. Yeşil yem ya da yeşil gübre amacıyla fiğ ya da üçgül ile karışık şekilde üretilebilir. Toprakta kum oranı yüksekse yeşil gübre bitkisi tercih edilir. Erken güz döneminde toprağa gübre verilir ve hemen çavdar ekilir. Daha önce baklagil ekilmiş topraklarda da iyi verim vermektedir. Daha önce buğday veya arpa yetiştirilen topraklara çavdar ekimi yapılması iyi sonuç vermez.

 

GÜBRELENMESİ:

Çavdar bitkisi, gübre fazla ihtiyaç duymaz. Topraktaki organik atıklardan yararlanır. İhtiyaçtan fazla azot gübresi verilmesi, çavdarın yatmasına sebep olur. Ancak fosfor içerikli gübreler verim için önem taşır. İki yılda bir fosfor gübrelemesi yapmak yeterlidir. Dönüm başına 4-6 kilogram fosfor gübresi verilir. Azotlu gübre uygulamasında ise dönüm başına 4 kilogrom yeterli olur. Fosforlu gübrenin tümü, azotlu gübrenin de üçte biri ekim sırasında, azotlu gübrenin geri kalanı ise bitkinin sapa kalkma döneminde verilir.

 

SULAMA YÖNTEMİ:

Çavdar, çok gelişmiş bir kök sistemine sahip olduğu için suya kendi kökleriyle ulaşabilir. Bundan dolayı sulamaya gerek kalmaz. Bitki, aşırı nemli topraklardan da hoşlanmaz.

 

ZİRAİ MÜCADELE:

Çavdar tarımında en yaygın görülen hastalık, çavdar mahmuzudur. Fungal kökenli bir hastalık olup bunu engellemek için ekim nöbeti gerekir. Çavdar mahmuzu hastalığı görüldüğü takdirde, bitkiler başak bağlamadan sökülür.

 

HASAT VE HARMANI:

Çavdarda çiçek kavuzları taneyi çok gevşek tuttuğu ve dış kavuzlar dar olduğu için tane dökme sorunlara yol açar. Bundan dolayı hasat zamanının iyi seçilmesi önemlidir. Orak ya da tırpan ile yapılan hasat sarı olum dönemi sonlarına doğru yapılır. Biçerdöverli hasadın ise tam olum dönemi başında ve günün erken saatlerinde yapılması tavsiye edilir.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder